Međunarodni znanstveno-stručni skup, 8-10. 7. 2015, Kuća fresaka, Draguć
U organizaciji Hrvatskog restauratorskog zavoda od 8. do 10. srpnja 2015. u Kući fresaka u istarskom gradiću Draguću održan je Međunarodni znanstveno-stručni skup "Suvremena iskustva u restauriranju zidnih slika". Tijekom prva dva dana skupa održana su predavanja, dok je treći dan bio organiziran studijski obilazak obližnjih objekata na kojima se provode konzervatorsko-restauratorski radovi na zidnim slikama.
Područje restauracije zidnih slika u proteklim je desetljećima uvelike napredovalo primjenom novih metoda, tehnika i materijala razvijenih interdisciplinarnim radom stručnjaka različitih profila s područja tehničkih, prirodnih i humanističkih znanosti. Hrvatska, prvenstveno Hrvatski restauratorski zavod kao vodeća nacionalna institucija na području konzerviranja-restauriranja umjetnina, u primjeni inovacija ne zaostaje za inozemnim praksama zahvaljujući aktivnoj međunarodnoj i tuzemnoj suradnji stručnjaka te stalnim usavršavanjem svoga kadra. Iz tih je razloga, po prvi puta u Hrvatskoj, organiziran tematski specifičan znanstveno-stručni skup s ciljem razmjene novih saznanja i iskustava u konzerviranju-restauriranju zidnih slika.
Na jednom mjestu okupili su se stručnjaci i znanstvenici iz područja konzerviranja-restauriranja zidnih slika, povijesti umjetnosti, kemije, inženjerstva i biotehnologije iz Portugala, Španjolske, Francuske, Njemačke, Italije, Slovenije i Hrvatske. Izlaganja su objedinila područja istraživačkih radova poput analiza izvornih tehnika i identifikacije autorstava na pojedinim zidnim slikama te dijagnostike zatečenog stanja zidnih slika pomoću novih analitičkih metoda. Prezentirane su i primjene novih materijala, poput učvršćivača čije je testiranje u Sloveniji i Hrvatskoj dalo pozitivne rezultate, zatim primjena biotehnologije, točnije bakterija u čišćenju zidnih slika ili pak korištenje novih tehnika snimanja i 3D skeniranja u svrhu dokumentiranja. U izlaganjima se govorilo o istarskim freskama i drugim primjerima s europskog kontinenta među kojima su najznačajniji Pompeji i Herkulanej, ali i primjeri iz Azije.
Dvodnevni skup u Kući fresaka zaključen je terenskim obilaskom triju iznimno značajna lokaliteta s opsežnim ciklusima srednjovjekovnih fresaka - župne crkve sv. Nikole u Pazinu, crkve sv. Marije na Škrilinah u Bermu i crkve sv. Vincenta u Svetvinčentu. Osim ovih lokaliteta, prvoga dana skupa organiziran je i obilazak crkve sv. Elizeja i crkve sv. Roka u Draguću.
Doprinos skupu dali su međunarodno priznati stručnjaci: iz Slovenije Anita Kavčič Klančar, Ajda Mladenovič, Andreja Pondelak, Blaž Šeme i Luka Škrlep; iz Italije Monica Martelli Castaldi; iz Portugala José Artur dos Santos Pestana; iz Španjolske Pilar Bosch Roig i Anabelle Križnar; iz Francuske Jean-Marc Vallet; iz Njemačke Werner Koch i Steffen Laue te iz Hrvatske Željko Bistrović, Tonči Borovac, Antonija Gluhan, Miroslav Jelenčić, Kristina Krulić, Zlatan Novak, Ivan Srša, Toni Šaina i Tea Zubin Ferri.
Održavanje skupa u Kući fresaka od velike je važnosti za daljnji razvoj konzerviranja-restauriranja zidnih slika u Hrvatskoj. Okupljanjem stručnjaka i znanstvenika iz različitih područja znanosti uspostavljene su nove suradnje, a predstavljanjem istarskih fresaka, njihovog stanja očuvanosti i zahvata koji su u tijeku, široj javnosti i lokalnoj zajednici predstavljena je važnost stalnog usavršavanja stručnjaka u svrhu očuvanja kulturne baštine.
Skup se održao uz financijsku potporu projekta REVITAS II (Nadgradnja revitalizacije istarskog zaleđa i turizma u istarskom zaleđu) - prekograničnog projekta sufinanciranog kroz Operativni program Slovenija - Hrvatska 2007-2013.
Skup je poduprlo i niz sponzora: Grad Buzet, Grad Pazin, Općina Cerovlje, Općina Svetvinčenat te tvrtke Vektra d.o.o., Kapitel d.o.o., Geoexpert Projekt d.o.o. i Istarska pivovara d.o.o.
Knjiga sažetaka (PDF: 3 MB)
Program skupa (PDF: 500 KB)
Pozivnica (PDF: 1,5 M)
Plakat (PDF: 5 MB)
Pano (PDF: 20 MB)