Suradnja Odjela za tekstil, papir i kožu s Muzejom grada Rovinja počinje 2019. godine, a od 2020. do 2023. godine u Hrvatskom restauratorskom zavodu, na Odsjeku za papir i kožu restaurirani su svileni japanski suncobrani i lepeze te originalna kožnata kutija za pohranu samurajskog oklopa.
Na oklopu samuraja (MGR-EW-131, 136–150) od siječnja 2020. do listopada 2023. godine provedeni su opsežni konzervatorsko-restauratorski radovi (voditeljice: Gordana Car [2020./ 2021.], Marija Zupčić [2022./2023.], Odsjek za tekstil, Odjel za tekstil, papir i kožu, Služba za pokretnu baštinu).
Etnografska zbirka – svjetska Muzeja grada Rovinja sadrži predmete iz ostavštine tršćanske obitelji Hütterott koja je u Rovinju, uz brojne otoke, posjedovala i otok Sv. Andrije, na kojemu je na mjestu bivšega benediktinskog samostana uredila obiteljski ljetnikovac. Zbirka sadrži izloške s Dalekog istoka, Afrike, Sjeverne Amerike i Oceanije, no najvažniji i najbrojniji su vrijedni japanski predmeti koje je Johann Georg Hütterott kao počasni konzul Japanskoga Carstva u Trstu donosio sa svojih čestih putovanja u Japan. U Zbirci važno mjesto pripada samurajskom oklopu izrađenom 1830. godine za obiteljski ogranak klana Ikeda I-Settsu-Ikeda. Izradio ga je Muneharu Myôchin u poznatoj obiteljskoj radionici koja je djelovala od 12. do 19. stoljeća. Oklop se sastoji od petnaest složenih konstruktivnih dijelova raspoređenih od glave do stopala te odvojive kacige. Dijelovi su skladnog kolorita i dizajna, izrađeni pažljivo biranim materijalima (lakirano željezo, koža, tekstil i drugi metali). Navedenom je oklopu u Zbirci pridružena korejska željezna kaciga iz 18. ili 19. stoljeća, ukrašena motivima u pozlati i srebrnoj intarziji.
Dijelovi kompleta samurajskog oklopa datirani su prema utisnutim metalnim natpisima koje je dešifrirala i prevela dr. sc. Irena Srdanović, izv. prof., predstojnica Odsjeka i voditeljica studija na Odsjeku za azijske studije, japanski jezik i kulturu Filozofskoga fakulteta u Zagrebu. Dataciju su olakšale boje i trake te njihove specifične kombinacije, kao i tipologija dijelova štitnika karakteristična za određena stoljeća.
Samurajski oklop pripada tipu Tosei Gusoku, asastoji se od odvojive metalne kacige, metalne maske za lice, štitnika za vrat i prsa, dva štitnika za ramena, oklopa za torzo, dva štitnika za ruke, štitnika za bedreni dio, dva štitnika za kukove, dva štitnika za potkoljenice te dva štitnika za gornji dio stopala.
Izvedeni konzervatorsko-restauratorski radovi obuhvatili su sve dijelove na kojima su provedena opsežna konzervatorsko-restauratorska istraživanja te je izrađena prateća pisana dokumentacija.
Fotoalbum
S obzirom na to da se oklop većinom sastoji od željeznih elemenata, radovi na metalnim dijelovima bili su najdugotrajniji. Zbog složene i iznimno osjetljive konstrukcije oklopa, odlučeno je da se ne razdvaja na dijelove, što je ograničilo cjelovit pristup oštećenjima i odabir metoda za stabiliziranje pojedinih oštećenja.
Na metalnim dijelovima uklonjene su površinske naslage pažljivim struganjem i poliranjem lakiranih dijelova, a na tekstilnim dijelovima stabilizirana su oštećenja svilenih vrpci koje povezuju metalne elemente šivanjem. Korodirane željezne površine očišćene su mehanički staklenim nitima i čeličnim četkicama, dok su mjedeni i pozlaćeni elementi obrađeni blago lužnatom otopinom. Lakirane površine očišćene su i ispolirane mekim krpama, a odignute površine su podlijepljene. Željezne površine na kojima je Urushi lak tijekom vremena otpao, zaštićene su premazom zaštitne lakirne boje za metal te retuširane. Uslijedio je retuš pojedinih zona bez Urushi laka te izrada nedostajućih kopči na štitniku za bedra.
Radovi na konzerviranju i restauriranju kožnatih dijelova počeli su uklanjanjem nečistoća sa štitnika. Koža je omekšana i izravnata, a oštećenja zatvorena podljepljivanjem. Retuširana su područja istrošene brušene kože.
Na tekstilnim elementima provedeno je suho čišćenje te djelomično vlaženje i relaksiranje određenih dijelova oklopa. Zatim su pripremljene svilene i lanene podložne tkanine. Izvedeno je djelomično ili cjelovito podlaganje pripremljenim tkaninama te zatvaranje oštećenja šivanjem na svim dijelovima oklopa gdje ih je bilo te u unutrašnjosti kacige i na svim oštećenim uzicama, vrpcama i trakama. Kićanke i lanene vrpce očišćene su mokrim postupkom i izravnate. Izrazito oštećene konstruktivne svilene vrpce učvršćene su šivanjem.
U prezentacijske svrhe izrađene su zamjenske Waraji sandale od jute, Plastazota i špage za štitnike gornjih dijelova stopala kako bi se štitnici za njih pričvrstili.
Za potrebe izlaganja samurajskog oklopa u stalnom postavu Muzeja grada Rovinja izrađena je izložbena lutka.
Samurajski oklopi tradicionalno se izlažu na posebnoj drvenoj vješalici postavljenoj na originalnoj kutiji za pohranu, najčešće izrađenoj od drva i kože s utisnutim znakom obitelji. Umjesto drvene vješalice za izlaganje samurajskog oklopa na originalnoj kutiji u ovom je slučaju prilagođen gornji dio lutke. (GC, MBM i MZ)