Suradnica konzervatora-restauratora na Odjelu za štafelajno slikarstvo I u Zagrebu Marija Kalmeta sudjelovala je na dvodnevnoj radionici o primjeni krutog gela za tretiranje velikih površina, koja je održana u Palermu, Italija, 18. i 19. rujna 2024. godine.
Voditeljica radionice, konzervatorica-restauratorica Ambra Giordano, posljednjih nekoliko godina bavi se izučavanjem i razvijanjem nove metode nanošenja inače krutog gela prskanjem u tekućem stanju. Njezina istraživanja nastavljaju se na saznanja Richarda Wolbersa i Paola Cremonesija. Zahvaljujući radionici Richarda Wolbersa održanoj 2004., u Italiji su prvi put bili predstavljeni termoreverzibilni gelovi na bazi agaroze.
Dvodnevna je radionica bila podijeljena na teorijski i praktični dio. Teorijski dio obuhvaćao je uvod o karakteristikama agar gela, trenutno poznate metode upotrebe, razne usporedbe mehaničkih i fizičkih svojstava različitih struktura gela potkrijepljene primjerima i istraživanjima, kao i primjere studija slučaja upotrebe agar spreja na umjetninama različitih materijala.
Praktični dio radionice bio je posvećen Giordaninoj inovaciji nanošenja agar gela u spreju zidnom prskalicom. Predstavljene su metode nanošenja gela u polukrutom stanju s pomoću grijane igle, ribanja krutog gela, čišćenja prethodno pripremljenog krutog gela u 'šprici' (cleaning stick), nanošenja gela u polukrutom stanju kistom, nanošenja agar pjene itd.
Predstavljena najsuvremenija metoda raspršivanja tekućega agar gela eliminira većinu ograničenja tradicionalnih načina upotrebe. Najvažnija karakteristika raspršenog gela je ona morfološka, koja se znatno razlikuje od one koja se dobiva tradicionalnim načinima toplog nanošenja. Ova prilično jedinstvena struktura gela dobivena je korištenjem zidnog raspršivača koji zahtijeva vrući zrak određene temperature pod malim tlakom, stvarajući aerosol koji bitno utječe na mehanička i fizička svojstva gela, a to su: veća fleksibilnost, manja adhezija i sporije otpuštanje vode. Struktura agar gela dobivena navedenim procesom nebulizacije odolijeva trganju filma, čak i kad ga savijamo više puta. Takav postupak ima mnogo veću duktilnost od filma koji se dobiva prirodnim hlađenjem.
Fotoalbum
Ono što tu metodu čini mnogostruko korisnom je to što je izvrsna za korištenje i na velikim i na malim površinama te činjenica da se upotrebljava jednako učinkovito na dvodimenzionalnim i na trodimenzionalnim površinama.
Sudionici su na praktičnom dijelu radionice pripremali otopinu agara u demineraliziranoj vodi u određenoj koncentraciji s dodatkom puferirane otopine te isprobavali različite tehnike nanošenja sprejem, na umjetninama različitih materijala, poput ulja na platnu, kože, žbuke i papira.
Radionica je završena okruglim stolom na kojemu su sudionici raspravljali o vlastitim potrebama korištenja Agar gela u spreju, što je također bilo zanimljivo jer su sudionici bili konzervatori-restauratori s različitim specijalnostima i iskustvima u radu.