Od 2. listopada 2023. godine do 30. travnja 2024. godine Odjel za kopnenu arheologiju Službe za arheološku baštinu Hrvatskog restauratorskog zavoda, Arheokvarner d.o.o. i Stratum d.o.o. provodili su drugu kampanju zaštitnih arheoloških istraživanja na području naselja Osora (voditelji: Josip Višnjić [2023.] i Mateja Baričević [2024.]; Odjel za kopnenu arheologiju, sjedište Juršići). Istraživanja su prethodila radovima na sustavu odvodnje otpadnih voda i kanalizacije, s obzirom na to da je prostor predmetnih radova dio kulturno-povijesne urbane cjeline naselja Osor, upisane u Registar kulturnih dobara pod brojem Z-3081. Navedeni radovi izvodili su se u sklopu programa "Zaštitna arheološka istraživanja, arheološki i etnološki nadzor na objektu Linijske građevine aglomeracije Nerezine". Istraživanje se provodilo na osnovi ugovora s naručiteljem (Vodoopskrba i odvodnja Cres Lošinj d.o.o.), dok je za strojni iskop odabrana tvrtka GP KRK d.d., koja je ujedno i izvoditelj radova. Za nadzor arheoloških radova bio je zadužen Konzervatorski odjel u Rijeci (Ministarstvo kulture i medija RH).
Osor je naselje s kontinuitetom života od prapovijesti do danas, a procvat doživljava u rimskom razdoblju. Upravo je tada to jedna od važnih postaja istočnojadranskoga plovidbenog puta, što je zasigurno pridonijelo i njegovu kozmopolitskom karakteru. Dosadašnjim arheološkim i geofizičkim istraživanjima potvrđena je važnost i slojevitost naselja kroz povijest.
Većina arheoloških zona nalazila se unutar gradskih zidina, dok je tek nekoliko zahvatilo područje s njihove vanjske strane. Najraniji slojevi grada potvrđeni su pokretnim nalazima prapovijesne keramike, kao i nepokretnim nalazima (ostaci bedema i objekata). Najviše nepokretnih nalaza, jasne namjene, potječe iz rimskog razdoblja (1. – 3. st.), dok se srednjovjekovni nalazi najbolje očituju u obrambenoj strukturi grada, arhitektonskim ostacima sakralnih objekata s grobnim ukopima koji ih okružuju, ali i pojedinačnim nalazima dijelova prostorija koje su služile u naseobinske, nadzorne ili pak proizvodne svrhe.
Fotoalbum
I prošlogodišnjim i ovogodišnjim istraživanjima potvrđeni su gotovo svi aspekti rimskoga grada. Iskopavanjima na istočnom dijelu trga uspostavila se granica prostiranja foruma prema istoku, kao i njegov dvoetažni karakter. Pronalazak objekata koji podilaze pod forumske ploče upućuje na naseobinski karakter toga dijela grada prije nego što je postao glavni rimski trg. Iskopavanjima podno današnje Glavne ulice i pretpostavljane Dekumane došlo se do nekoliko faza gradske komunikacije, ali dijelom i do originalnog Decumanusa. On je tek djelomično ubiciran, budući da se prostire nešto južnije od pretpostavljenog smjera i podilazi pod kuće koje Glavnu ulicu omeđuju s južne strane. Uz njega su definirani i ostaci objekata, među kojima je i onaj s podnim grijanjem, kao i ostaci paralelnih ulica (Cardo). Osobito je zanimljiv jedan kardo, čiji je dio i ostatak odvodnog kanala s in situ sustavom za filtriranje. Riječ je o kamenoj rešetki koja je istovremeno omogućavala protok vode i filtriranje nečistoća. Za razliku od in situ nepokretnih arheoloških nalaza, uzevši u obzir kontinuitet življenja od prapovijesti do danas, ne iznenađuju pronalasci ponovno upotrijebljenih dijelova arhitekture, odnosno spolija. Ovogodišnja kampanja istraživanja iznjedrila je ostatke profiliranog arhitrava i dijela natpisa iz rimskog razdoblja, umetnutih u popločenje koje je prethodilo današnjoj Glavnoj ulici. Većina ovogodišnjih istraživanja provedena je na području javnih površina i današnjega, ali i antičkoga grada Osora. Potvrđen je ili demantiran kontinuitet korištenja ulica od rimskog vremena do danas te uspostavljen raster antičkoga grada. (MB)