U Šibeniku je od 26. do 28. rujna održana 1. Međunarodna konferencija i radionice konzervacije-restauracije kamena u organizaciji Društva za očuvanje šibenske baštine "Juraj Dalmatinac", Umjetničke akademije u Splitu i Hrvatskog restauratorskog zavoda.
Rezultat je to višegodišnje uspješne suradnje spomenutih triju institucija koje zajedničkim snagama rade na očuvanju šibenske baštine. Partneri konferencije su Akademija likovnih umjetnosti Zagreb i University of Applied Arts Vienna, a pokrovitelj je Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske. Cilj konferencije bio je stručnoj i široj javnosti predstaviti dosadašnji rad te educirati javnost i uključiti učenike i studente u projekte očuvanja baštine.
Trodnevni program festivala obuhvatio je devet stručnih predavanja, održavanje prezentacija lasera i materijala koji se koriste u obnovi portala, obilazak portala u gradskoj jezgri i šibenske katedrale uz stručno vođenje, rad studenata i mentora na obnovi portala te izlet brodom do Tvrđave sv. Nikole.
Nakon svečanoga otvaranja u Interpretacijskom centru "Civitas Sacra", prvi dan programa nastavio se obilaskom portala u gradskoj jezgri uz stručno vođenje Ive Šprljana s Konzervatorskog odjela Šibenik i radom studenata na obnovi portala uz nadzor ovlaštenih restauratora. U popodnevnim satima održano je šest zanimljivih predavanja:
- Nikola Grubić, predsjednik Društva "Juraj Dalmatinac" – Društvo "Juraj Dalmatinac" i njegova uloga u obnovi i revitalizaciji šibenske povijesne baštine
- Miona Miliša, dekanica Umjetničke akademije u Splitu / Arts Academy in Split – Ostaci izvorne boje na kamenoj skulpturi / Searching for Original Colours on stone sculptures
- Ivo Šprljan, Konzervatorski odjel Šibenik – Neka zapažanja nakon 25-godišnje obnove portala i vratnica u Šibeniku
- Marija Milchin, Katharina Fuchs, University of Applied Arts Vienna – The Architectural Surfaces of the Wiener Ringstrasse: Materiality of Exterior and Interior Spaces in 19th-Century Vienna
- Tomislav Dubravčić, @Tutotum d.o.o. – Uvod u svijet restauracijskih lasera i materijala za restauraciju
- Marco Ilari, IBIX Industrial – IBIX scientific methods for stone cleaning and conservation.
Drugi dan programa počeo je okupljanjem u katedrali sv. Jakova, gdje je studentima i ostalim posjetiteljima Helena Ugrina iz Hrvatskog restauratorskog zavoda ukratko predstavila dosadašnje konzervatorsko-restauratorske radove na toj građevini nacionalne važnosti, upisanoj na UNESCO-ov Popis svjetske baštine.
Nakon obilaska katedrale, studenti i učenici imali su priliku sudjelovati u uzimanju uzoraka izvorne polikromije s portala te čišćenju laserom koji se primjenjuje na obnovi portala.
Fotoalbum
Ostatak dana studenti su radili na konzervaciji-restauraciji kamene plastike na tri lokacije u staroj gradskoj jezgri Šibenika: na portalu crkve sv. Lovre, portalu u Ulici sv. Nikole Tavelića na broju 13 (Kolo) te na kamenom stubištu crkve sv. Frane (mentor: Mate Pavin iz Hrvatskog restauratorskog zavoda). Na taj su način studenti iz Splita, Zagreba, Beča i s Cetinja stjecali praktično znanje i vježbali manualne vještine pod mentorstvom iskusnih restauratora.
U popodnevnim satima drugog dana festivala nastavila su se zanimljiva stručna predavanja u Interpretacijskom centru "Civitas Sacra", koja je otvorila Angela Bujas, pročelnica Konzervatorskog odjela u Šibeniku, ističući ciljeve Ministarstva kulture i medija donošenjem novoga Zakona o zaštiti i očuvanju kulturne baštine. Nakon toga pet predavača podijelilo je svoja iskustva na zanimljivim prezentacijama:
- Alen Novoselec, dekan Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu – Kako zauvijek spasiti nepokretnu baštinu ili Kratka priča o studentskoj inicijativi i Pokretu za nepokretnu baštinu
- Duje Novaković, Siniša Bizjak, Umjetnička akademija u Splitu – Obnova šibenskih povijesnih portala
- Filip Bubalo, S. P. S. International scientific society for Drystone interdisciplinary study – Nove tehnologije u konzervaciji vernakularne baštine
- Helena Ugrina, Hrvatski restauratorski zavod – Interijer šibenske katedrale: konzervatorsko-restauratorski radovi i istraživanja na kamenoj plastici
- Vedran Pehnec, PETRA VIVA, obrt za konzervatorsko-restauratorske poslove – Pregled konzervatorsko restauratorskih zahvata provedenih u jezgri grada Šibenika.
Trodnevno stručno druženje završilo je izletom brodom do Tvrđave sv. Nikole, druge šibenske građevine uvrštene na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, gdje je organizirano stručno vođenje obnovljenim prostorijama. Takav način stručnog okupljanja rezultirao je motivacijom i željom za buduća napredovanja i susrete, i među studentima i među stručnjacima s područja zaštite kulturne baštine. (HU)