Znanstveno-stručni simpozij, organiziran u čast 105. obljetnice rođenja Ane Deanović (1919. – 1989.), održan je 13. rujna 2024. godine na Akademiji likovnih umjetnosti (ALU) u Zagrebu. Domaćin je bio Odsjek za konzerviranje i restauriranje umjetnina ALU u suorganizaciji s Institutom za povijest umjetnosti. Skup je istaknuo utjecaj Ane Deanović na razvoj konzervacije i restauracije u Hrvatskoj, fokusirajući se na njezin interdisciplinarni pristup, kojim je kombinirala povijest umjetnosti, znanost i konzervatorsko-restauratorsku struku. Obrađene su teme o obrazovanju Ane Deanović i oblikovanju njezina budućeg poziva, zatim o poslijeratnim konzervatorskim naporima te brojnim studijama graditeljske baštine i istraživanja srednjovjekovnih zidnih slika. U izlaganjima se također istaknulo njezino naslijeđe u konzervatorskoj struci, posebno važnost znanstvenih metoda u restauraciji, kao što su analize pigmenata i arhitektonske studije.
Fotoalbum
Hrvatski restauratorski zavod sudjelovao je na simpoziju sa čak četiri predavanja. Krasanka Majer Jurišić održala je predavanje na temu "Ana Deanović i istraživanja zagrebačke katedrale, nekad i sad", uspoređujući pristup Ane Deanović i metodologiju koju je Hrvatski restauratorski zavod primjenjivao u istraživanjima katedrale nakon potresa 2020. godine. Kristina Krulić obradila je temu "Ana Deanović i konzerviranje-restauriranje zidnih slika" te istaknula njezin doprinos u razvoju restauratorske struke, kao i rad na restauriranju srednjovjekovnih fresaka. Napori Ane Deanović, posebice u crkvi Majke Božje Gorske u Loboru, u crkvi sv. Brcka u Kalniku, kapeli sv. Stjepana i kapeli sv. Martina u Martinščini, bili su primjer novoga znanstvenog pristupa u otkrivanju, restauriranju i interpretiranju zidnih slika, a na istim primjerima zidnih slika njezin je rad nastavio Hrvatski restauratorski zavod. "Kapelu sv. Martina u Dubravi kraj Vrbovca – nove spoznaje o arhitekturi i zidnom osliku" predstavila je Tea Trumbić, pružajući nove informacije o arhitektonskoj i umjetničkoj baštini kapele, istaknuvši njezinu važnost u širem kontekstu hrvatske gotičke sakralne umjetnosti. Izlaganje Mare Kolić Pustić na temu "Otkrića, istraživanja, prezentacije: primjeri votivnog zapisa Marka Kolendića i ornamenta plašta Bogorodice na slici 'Navještenje' Nikole Božidarevića", ne samo da je istražilo tehničke i povijesne aspekte restauracije važnoga renesansnog umjetničkog djela, te prezentiralo otkriće izvornog svijetloplavog ornamenta Bogorodičina plašta, nego je također odalo počast pionirskom radu Ane Deanović na analizi pigmenata, čime se nastavlja tradicija znanstvenih istraživanja u zaštiti umjetnina.
Simpozij je istaknuo trajan utjecaj Ane Deanović na konzervatorsku struku u Hrvatskoj, jer je prožimanjem stručnosti u povijesti umjetnosti, znanstvenih metodologija i restauratorske etike postavila standarde moderne konzervatorske prakse. (TT)
Knjižica sažetaka (PDF)