Zaklada Arte della Seta Lisio osnovana je 1971. godine s ciljem očuvanja i nastavka tradicije tkalačke radionice i trgovine ručno tkanih predmeta od svile koju je u Firenci 1906. godine osnovao poduzetnik Giuseppe Lisio. Time je nastavljena tradicija ručnog tkanja skupocjenih materijala na tkalačkim stanovima, obogaćena umjetničkom školom i vrsnim tečajevima stručne certifikacije koji se održavaju i danas. Zaklada zapošljava povjesničare umjetnosti, nastavnike specijalizirane za tekstil, dizajnere, tekstilne tehničare i tkalce te stručnjake u uređivačkom/izdavačkom sektoru renomiranog časopisa Jacquard, a posjeduje i knjižnicu s iznimnom zbirkom tehničkih crteža. Ručno tkane skupocjene svilene tkanine, poput baršuna ili tkanina s pozlaćenim nitima, iz radionice Lisio iznimno cijeni struka u Italiji, ali i u cijelom svijetu.
Od brojnih teorijskih i praktičnih tečajeva koje Zaklada organizira u sklopu svoje djelatnosti ističe se tečaj o prepoznavanju, analizi i katalogizaciji tekstilnih predmeta, podjednako zanimljiv konzervatorima-restauratorima predmeta od tekstila kao i povjesničarima umjetnosti. Tečaj je koncipiran u dva dijela: Plain cloth. Recognition, analysis and cataloguing 1 i Figured fabrics. Recognition, analysis and cataloguing 2. Prvi dio bavi se osnovnim i jednostavno uzorkovanim tkaninama i temelj je za pohađanje drugog dijela.
Prvi dio tečaja ove se godine održavao od 26. veljače do 2. ožujka, a imale su ga sreću pohađati Marija Zupčić (viša konzervatorica-restauratorica Odjela za tekstil, papir i kožu) i Marta Budicin Munišević (viša konzervatorica povjesničarka umjetnosti Odjela za konzervatorsku dokumentaciju pokretne baštine).
Fotoalbum
Dizajnerica, stručnjakinja za tekstil i nastavnica Jacquard dizajna i katalogizacije tkanina EvaBasile polaznike tečaja učila je kako prepoznati sastavne elemente osnovnih te jednostavno uzorkovanih tkanina prema metodama koje predlaže Međunarodni centar za proučavanje antičkog tekstila / Centre International d'Etude des Textiles Anciens (C.I.E.T.A.). Promatrani su i analizirani povijesni uzorci u različitim stupnjevima očuvanosti, moderne rekonstrukcije i suvremene tkanine. Tečaj je trajao 40 sati, a za kraj je održan ispit znanja, nakon čega su polaznicama dodijeljeni certifikati o pohađanju.