Hrvatski restauratorski zavod, Institut za povijest umjetnosti, Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Icono-STALLA Misericordia International organiziraju međunarodni znanstveno-stručni skup o srednjovjekovnim drvenim korskim sjedalima istočne obale Jadrana.
Skup će se održavati od 7. do 9. prosinca 2023. godine u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, uz mogućnost sudjelovanja i online.
Drveni liturgijski namještaj imao je važnu ulogu u opremanju crkvenih interijera od 14. do kraja 16. stoljeća. Važan dio toga namještaja bila su drvena korska sjedala, izrađivana za brojna svetišta katedralnih i redovničkih crkava, osobito franjevačkih. Unatoč promjenama u liturgiji i arhitekturi tih prostora te kontinuiranom habanju osjetljivih polikromiranih drvenih konstrukcija korskih sjedala, slijedom čega su se prekrajala ili odbacivala, na hrvatskoj obali od Poreča do Lopuda sačuvano je petnaest primjera te vrijedne, a malo poznate baštine, dok arhivski zapisi svjedoče o više nestalih primjera.
Djelatnošću Hrvatskog restauratorskog zavoda do sada su obnovljeni rapski, zadarski i trogirski kor iz sredine 15. stoljeća, a u tijeku su istraživanja i radovi na najstarijim očuvanim drvenim korskim sjedalima, onima iz splitske katedrale sv. Dujma iz druge polovice 13. stoljeća. Radovima na lopudskom koru, koje vodi međunarodni akademski tim, nastoje se rasvijetliti posebnosti korskih sjedala u onodobnim franjevačkim crkvama.
Dugogodišnji radovi i proučavanja korova iznose na vidjelo golem raspon zaključaka i novih pitanja, koja nameću sustavan pregled i dokumentiranje njihove funkcije i stanja. Izazovi zaštite i prezentacije njihovih kompleksnih konstrukcija vrlo su složeni, a te se aktivnosti često provode pod pritiscima potreba i želja vlasnika. Jesu li korska sjedala danas dio upotrebnog crkvenog namještaja ili su izložbeni i sakralni predmeti? Bi li njihova funkcija trebala biti presudna u promišljanju obnove?
Shvaćajući da je u preostalim korskim sjedalima sačuvana povijest svetišta koja su često drastično izmijenjena, želimo upozoriti da su ona vrelo ključnih podataka za shvaćanje povijesti sakralnih prostora kojima pripadaju i da njihova obnova mora početi ponajprije kao multidisciplinarno istraživanje, koje će prethoditi raspravama o prezentaciji i usklađivanju s današnjim liturgijskim i izložbenim sadržajima. Povijesno-umjetničkim istraživanjima međujadranskih umjetničkih veza, problemima datiranja, stila, djelovanja lokalnih radionica, suradnje majstora drvorezbara i slikara, pitanjima liturgijskih praksi vremena, nova konzervatorska istraživanja prilažu nove skupine podataka o razumijevanju izvornih konstrukcija, gradbenih i slikarskih materijala te izvornih polikromija, kao i o kronologiji i naravi izmjena kojima su navedena korska sjedala nužno bila izložena.
Stručnjaci s područja povijesti umjetnosti, arhitekture, konzerviranja i restauriranja pokušat će na skupu utvrditi glavne okosnice strategije i programa očuvanja te zaštite drvenih korova prema standardima današnje teorije i prakse.
Stručno-znanstveni odbor skupa:
- Žana Matulić Bilač, Hrvatski restauratorski zavod
- Josip Belamarić, Institut za povijest umjetnosti – Centar Cvito Fisković
- Barbara Španjol-Pandelo, Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, Odsjek za povijest umjetnosti
Organizacijski odbor skupa:
- Boris Mostarčić, Hrvatski restauratorski zavod
- Žana Matulić Bilač, Hrvatski restauratorski zavod
- Iskra Karniš Vidovič, Hrvatski restauratorski zavod
- Janja Ferić Balenović, Hrvatski restauratorski zavod
- Ivana Svedružić Šeparović, Hrvatski restauratorski zavod
- Josip Belamarić, Institut za povijest umjetnosti – Centar Cvito Fisković
- Matko Matija Marušić, Institut za povijest umjetnosti – Centar Cvito Fisković
- Barbara Španjol-Pandelo, Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, Odsjek za povijest umjetnosti
- Willy Piron, Icono-STALLA Misericordia International
Rok za prijavu sudjelovanja uživo i online je 1. prosinca 2023. putem prijavnice.
Program skupa (PDF)
Knjižica sažetaka (PDF)
Kontakt: Iskra Karniš Vidovič
Skup je financiran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Splitsko-dalmatinske županije, Hrvatskog restauratorskog zavoda, Instituta za povijest umjetnosti, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Icono-STALLA Misericordia International.