Podvodno arheološko istraživanje i rekognosciranje rijeke Kupe i njezinih pritoka u Karlovačkoj županiji višegodišnji je projekt Hrvatskog restauratorskog zavoda (voditelj Krunoslav Zubčić, Odjel za podvodnu arheologiju, Služba za arheološku baštinu).
Dosadašnjim istraživanjima otkriven je i istražen rimski riječni brod između mjesta Kamensko i Kobilića Pokupskog. Drveni ostaci brodske konstrukcije očuvani su u dužini od 12 metara. U središnjem dijelu broda, načinjenog od hrastovine, nalaze se ostaci tereta opeke. Može se pretpostaviti da se u brod moglo ukrcati oko 400 opeka dimenzija 29 x 45 x 5 centimetara. Ispod tereta opeka pronađena je masivna drvena greda koja je služila kao oslonac jarbola za tegljenje broda, što je bio jedan od načina uzvodne plovidbe. Brod je tijekom četiriju sezona istraživan u suradnji s kolegama iz Istraživačkog centra Camille Jullian (Sveučilište Aix-Marseille).
U Mrežničkom Brigu na rijeci Mrežnici pronađena su dva monoksila (čamci napravljeni od jednog komada drveta) koja su radiokarbonskom metodom datirana u razdoblje između 15. i 17. stoljeća. Monoksili su čest nalaz u hrvatskim rijekama, jer su se ljudi njima koristili od prapovijesti do 19. stoljeća.
Prema informacijama dobivenim od ronioca Marina Jarnjaka u mjestu Šišljavić, na sredini rijeke snimljeni su ostaci parnog stroja potonulog broda. Prema još nepotvrđenim informacijama, riječ je o ostacima parobroda potonulog početkom 19. stoljeća.
Tijekom rekognosciranja rijeke Kupe, na lokaciji Kaštel u Karlovcu, pronađena je cijev bedemske puške arkebuze, koja će nakon konzervatorsko-restauratorskih radova biti izložena u Gradskom muzeju Karlovac.