Radionica o konzerviranju-restauriranju zidnih slika, Svetvinčent, 27–28. 11. 2013.
U grobnoj crkvi Sv. Vincenta u Svetvinčentu 27. i 28. studenoga 2013. godine organizirana je stručna radionica o konzerviranju-restauriranju zidnih slika u suradnji Hrvatskoga restauratorskog zavoda i Restauratorskoga centra pri Zavodu za varstvo kulturne dedišćine Slovenije.

Radionicu namijenjenu studentima završnih godina Odsjeka za konzerviranje i restauriranje umjetnina Likovne akademije u Zagrebu, koji su došli predvođeni profesoricom Nevom Pološki, vodile su restauratorice mag. Martina Kikelj Lesar, Ajda Mladenovič i Anita Klančar Kalčić iz Slovenije zajedno s restauratorima iz Hrvatskog restauratorskog zavoda. Ova se praktična radionica tematski nastavlja stručni skup Anorganski materijali u konzerviranju-restauriranju zidnih slika, koji je održan krajem svibnja ove godine u Restauratorskom centru Ludbreg s ciljem unaprjeđenja i poboljšanja tehnika zaštite i restauriranja zidnih slika kroz primjenu novih tehnologija. Radionicu su posjetile i konzervatorice Konzervatorskog odjela u Puli, Sandra Čelić Višnjić, Marina Boico i Krstina Gergeta Sotončić.
Izuzetno značajan spomenik, nekada opatijska i župna crkva, crkva Sv. Vincenta potječe iz 12. stoljeća i nalazi se u jugoistočnom dijelu mjesta, na gradskom groblju. Crkva je jednobrodna s tri apside u čijoj se unutrašnjosti nalaze tri sloja zidnih fresaka. Sloj nastao krajem 13. stoljeća predstavlja najopsežniji ciklus romaničkih fresaka u Istri nastalih pod bizantskim utjecajem, a djelo je majstora Ognobenusa Trevisanusa. Najmlađem, trećem sloju s konca 14. i početka 15. stoljeća pripadaju dvije obnovljene slike apostola i fragmentarna oltarna slika na sjevernom zidu s likom svetice i donatorom. Freske prikazuju biblijske scene (žrtva Abelova, Navještenje, Pohođenje, Raspeće...), kalendar (ilustracije radova po mjesecima) i scene iz života svetaca, ponajviše iz života sv. Vincenta.