Nakladnici: Hrvatski restauratorski zavod, Muzej Mimara, Zagreb
Urednici: Igor Miholjek, Vesna Zmaić Kralj
Zagreb, 2015., 2016.
Jezici: hrvatski, engleski
207 stranica, meki uvez
ISBN: 978-953-7389-20-8 (HRZ), 978-953-248-065-8 (Muzej Mimara); 978-953-7037-66-6 (Dubrovački muzeji), 978-953-7389-21-5 (HRZ)
Autori tekstova: Nurhan Atasoy, Jurica Bezak, Pavle Dugonjić, Anita Ivanković, Ljiljana Kovačić, Igor Mihajlović, Igor Miholjek, Maša Vuković Biruš, Vesna Zmaić Kralj
Dvojezični katalog objavljen je uz istoimenu izložbu postavljenu u Muzeju Mimara (18. 5. - 13. 9. 2015.) i Žitnici Rupe, Dubrovački muzeji (15. 7. – 30. 9. 2016.). Izložba je izazvala veliku pozornst publike i međunarodne stručne javnosti, a predstavila je vrijedan arheološki materijal s trgovačkog broda koji je krajem 16. stoljeća potonuo u pličini Sveti Pavao kod otoka Mljeta. Od 2007. godine Odjel za podvodnu arheologiju Hrvatskoga restauratorskog zavoda na tom lokalitetu provodi podvodna arheološka istraživanja pod financijskim okriljem Ministarstva kulture. 2010. godine hrvatskim se arheolozima pridružuje tim podvodnih arheologa sa Sveučilišta Ca’ Foscari iz Venecije koji sudjeluje u istraživanjima do 2012. godine. Svi nalazi restaurirani su u Hrvatskom restauratorskom zavodu.
Brod čije je putovanje završilo na pličini Sveti Pavao prevozio je orijentalnu trgovačku robu namijenjenu europskom tržištu. U teretu je broda, najbrojnije i najbolje sačuvano bilo keramičko posuđe proizvedeno u osmanskom gradu Izniku. Visoko cijenjena keramička proizvodnja u Izniku doživjela je vrhunac u kvaliteti izrade i dekoraciji za sultana Sulejmana Veličanstvenog, a sličnom je kvalitetom opstala i za vladavine njegovih nasljednika Selima II. i Murada III. Keramika proizvedena u Izniku istovremeno postaje popularna i u Europi, stoga se kao skupocjena roba doprema trgovačkim brodovima u velike trgovačke centre poput Dubrovnika ili Venecije. Uz trgovački teret izničke keramike, izložba predstavlja rezultate šest kampanja podvodnih arheoloških istraživanja brodoloma. Izloženi su i pronađeni predmeti poput brončanih topova, staklenog, metalnog i keramičkog posuđa, novca, brodske opreme i osobnih predmeta članova brodske posade koji odlično ilustriraju život na venecijanskom trgovačkom brodu. Predmeti pronađeni u zatvorenoj arheološkoj cjelini poput brodoloma na pličini Sveti Pavao imaju izuzetnu vrijednost u dataciji proizvodnje keramike grada Iznika, odlično ilustriraju gospodarske prilike tog vremena i jedinstveni su primjer trgovine između Istoka i Zapada u drugoj polovici 16. stoljeća.
Impresum i sadržaj (PDF)