Brošura
Ludbreg, 2014.
Tekstovi: Ferdinand Meder, Mario Braun, Iskra Karniš Vidovič, Venija Bobnjarić-Vučković
Jezici: hrvatski/engleski
Brošura (PDF)
Povodom obilježavanja dvadesete obljetnice djelovanja Restauratorskog centra Ludbreg, čija je svečana proslava održana 5. prosinca 2014. u dvorcu Batthyány, Hrvatski je restauratorski zavod objavio publikaciju o nastanku i radu Centra na očuvanju hrvatske kulturne baštinee.
Od »ratne bolnice za umjetnine« do Restauratorskog centra
Nakon agresije na Hrvatsku, hitna evakuacija bila je često rješenje za spas kulturnog i umjetničkog naslijeđa od ratnih razaranja. U sklopu Programa evakuacije ratom ugrožene spomeničke baštine na području kontinentalne Hrvatske organizirano je petnaest tajnih depoa za umjetnine, a upravo je dvorac Batthyány u Ludbregu svojim prostornim kapacitetom i uščuvanošću pružao osnovne uvjete za pohranu evakuiranih umjetnina.
Već godine 1991. stigli su odgovori na mnogobrojne apele upućene međunarodnoj javnosti za pomoć u sprječavanju propadanja i uništavanja hrvatske kulturne baštine. 1992. godine sklopljen je sporazum kojim grad Ludbreg ustupa dvorac Batthyány tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Projekt Centra nastao je inicijativom hrvatskih konzervatora, iznimnim razumijevanjem i podrškom grada Ludbrega, te uz pomoć iz Bavarske i stručnu suradnju s bavarskim konzervatorima i restauratorima. Bio je prihvaćen od nadležnih ministarstava – kulture i financija, Vlade Republike Hrvatske i državnog proračuna.
Restauratorski centar Hrvatskog restauratorskog zavoda u Ludbregu započeo je s radom 1994. godine na obnovi umjetnina oštećenih u domovinskom ratu. U radionici su uz domaće radili i strani diplomirani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti, te stručnjaci čija je djelatnost vezana uz konzervatorske i restauratorske radove. Svoju djelatnost Centar je proširio nakon cjelovite obnove dvorca 2000. godine sredstvima kredita Bavarske pokrajinske banke. Danas zapošljava 16 djelatnika, a djeluje u sastavu Hrvatskog restauratorsko zavoda, krovne državne ustanove za konzervatorsko-restauratorsku djelatnost.
U proteklih 20 godina Hrvatski restauratorski zavod kroz Centar u Ludbregu dao je značajan doprinos razvoju restauratorske i konzervatorske djelatnosti u Republici Hrvatskoj, posebno restauriranjem brojnih umjetnina iz ratom pogođenih područja, ali i sjeverozapadne Hrvatske te dragocjenim edukacijskim programima. Obnovom dvorca Batthyány spašen je za Županiju i Grad Ludbreg vrijedan spomenik kulture te je time ostvaren vrijedan doprinos razvoju grada i regije kao kulturnog i turističkog središta.
Program obilježavanja obljetnice
Program obilježavanja odvijat će se tijekom cijeloga dana, 5. prosinca, a uključuje predavanja i prezentacije sudionika i organizatora evakuacije umjetnina o nastajanju i razvoju projekta „ratne bolnice za umjetnine“, izložbom plakata o obnovljenim umjetninama u proteklih 20 godina te promocijom popratnog kataloga, otkrivanjem spomen ploča i podjelom zahvalnica najzaslužnijim organizacijama i pojedincima iz Hrvatske i inozemstva. Tijekom dana moći će se razgledati radionice u kojima se provode konzervatorsko-restauratorski radove na umjetninama s područja Varaždinske županije te porazgovarati s restauratorima, razgledati izložba plakata o obnovljenom sakralnom ruhu iz Zbirke u kapeli sv. Križa.