Zagreb, Muzej za umjetnost i obrt, 4. prosinca 2018. – 3. veljače 2019.
Izložbom „Tajni život baštine. 70 godina sustavne konzervatorsko-restauratorske djelatnosti u Hrvatskoj“ Hrvatski se restauratorski zavod pridružio obilježavanju Europske godine kulturne baštine brojnim aktivnostima, upućujući na raznovrsna obilježja konzervatorsko-restauratorskih radova na arheološkoj, nepokretnoj i pokretnoj baštini.
U svečarskom raspoloženju 70. rođendana, Zavod je u suradnji s Muzejom za umjetnost i obrt organizirao izložbu kojom je posjetitelje na poučan i interaktivan način, u dijelovima prilagođen i najmlađima, upoznao s najrazličitijim aktivnostima i obilježjima Zavodske djelatnosti, često nedostupne očima javnosti.
Da bi bit konzervatorsko-restauratorske djelatnosti bila što razumljivija posjetiteljima, osnovni pojmovi razjašnjeni su obiljem vizualnog materijala. Osim usporednih slikovnih primjera, ti pojmovi su utjelovljeni u fizičkom labirintu. Šetnjom kroz labirint otkrivaju se mogućnosti, izbori i zamke s kojima se u svakodnevnom radu susreću djelatnici Zavoda.
Fotoalbum
Budući da se sva istražena, konzervirana, restaurirana i prezentirana arheološka, nepokretna i pokretna kulturna baština nalazi, s obzirom na svoju vrstu, na izvornim mjestima ili pak u muzejima, galerijama i riznicama, priča o njezinu životu prije i nakon radova ispričana je dokumentacijom interpretiranom na vizualno atraktivan način. Prikazana baština nije se birala prema vrijednosnom kriteriju, nego prema jedinstvenosti - bilo da se radi o neuobičajenoj povijesti, radikalnim promjenama izgleda koje su slijedile ukus vremena, osobito velikim oštećenjima, ili o nesvakidašnjim tehnikama i tehnologijama. Svi prikazi potkrijepljeni su štiklecima o radovima ili o predmetu. Ujedno se u svakom dijelu izložbe mogu pronaći i zanimljivi (i šaljivi) podaci iz stručnog žargona, kao i specifični alati koji se upotrebljavaju u radu na pojedinim vrstama baštine.
Predstavljeno je i nekoliko predmeta na kojima su konzervatorsko-restauratorski radovi bili vrlo zahtjevni i izazovni, poput Radauševe skulpture iz ciklusa Krvavi fašnik, prsluka za spašavanje s broda Titanic ili kasnosrednjovjekovne pisanice. Relativno malu količinu izloženih predmeta dopunjava igra pronalaženja srodnih umjetnina u stalnom postavu Muzeja za umjetnost i obrt.
Iako namijenjeni najmlađima, interaktivni sadržaji izložbe osmišljeni su da potaknu i privuku sve posjetitelje na angažirano upoznavanje materijala i tehnika koji „život znače“ konzervatorima i restauratorima (skriveni mikroskopski uzorci, slaganje mozaika, malo arheološko istraživanje, prepoznavanje različitih tkanja dodirom i dr.).
Izložba je organizirana pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske i Vlade Republike Hrvatske te ostvarena sredstvima: Ing-grad d.o.o., Vektra do.o., Kapitel d.o.o., Hrvatska poštanska banka, BEL BAU d.o.o., Suma-informatika d.o.o., Crescat d.o.o., Končar - Metalne konstrukcije d.d., Coca-Cola HBC Hrvatska, Kus gradnja d.o.o., Hrvatski restauratorski zavod.