Hvar, Hvarsko pučko kazalište, rujan 2011.
Renesansno Hvarsko kazalište je prvo komunalno kazalište u Europi i, što se rjeđe ističe, tek treće u povijesti nastanka novovjekih europskih kazališta, nakon slavnoga Palladijeva Teatra Olimpica iz 1580. godine i nekoliko godina kasnije nastaloga Scamozzijeva teatra u Sabbioneti. Na kazalištu nastalom u sklopu Arsenala kao godina dovršetka izgradnje stoji 1611–1612., premda su zamisao o gradnji komunalnog kazališta i sam početak izvedbe znatno stariji. Izvana je gotovo u cijelosti zadržalo svoj izvorni izgled, no izgled unutrašnjosti renesansnog kazališta nam nije poznat zbog višekratnih adaptacija.

Izložbom je obilježen četiristoti jubilej Hvarskog kazališta te dovršetak konzervatorsko-restauratorskih radova na zidnim slikama kazališta.
Tijekom 19. stoljeća nastao je dekorativni stropni oslik kao i zidne slike na pozornici koje su služile kao scenska dekoracija. Zidne slike su više puta obnavljane tijekom 19. i 20. stoljeća. Posljednji konzervatorsko-restauratorski zahvati obavljeni su 1988. godine kada su djelatnici tadašnjeg Restauratorskog zavoda Hrvatske, pod slojevima tada poznatog oslika iz 1900. godine otkrili jedan još stariji sloj iz ranoga 19. stoljeća, s prikazom idealiziranog pejzaža. Odlučili su prezentirati taj stariji sloj, a dotada vidljivi, a kasnije nastali oslik skinut je sa zida tehnikom strapiranja i muzejski prezentiran u Muzeju hvarske baštine. Dvadesetak godina kasnije, stanje zidnih slika zahtijevalo je ponavljanje konzervatorsko-restauratorskih zahvata koji su obuhvatili niz postupaka i tehnika: eliminaciju vlage i štetnih soli, sanaciju žbuke, injektiranje, impregnaciju, konsolidaciju bojanog sloja, čišćenje i zaštitu. Radove su proveli djelatnici splitskog Odsjeka za zidno slikarstvo, mozaike i štuko Hrvatskog restauratorskog zavoda.
Katalog izložbe [PDF: 22,9 mb]