Od travnja do listopada 2023. godine provodili su se opsežni konzervatorsko-restauratorski radovi na nizu arheoloških predmeta pronađenih tijekom prijašnjih istraživanja kasnosrednjovjekovnog i novovjekovnog nalazišta u uvali Labotovo na otoku Visu. Tim radovima (voditelj: Mladen Mustaček, Odjel za restauriranje arheoloških nalaza, Služba za arheološku baštinu) obuhvaćeni su keramički, brončani, željezni i stakleni predmeti.
Najbrojniji među restauriranim artefaktima bili su keramički predmeti, većinom glazirano posuđe, datirano u razdoblje od 14. do 17. stoljeća. Restauratorski radovi počeli su detaljnim vizualnim pregledom i dokumentiranjem postojećega stanja. U prvoj fazi predmeti su mehanički očišćeni pod povećalom da bi se uklonile kalcitne i korozivne naslage. Potom je materijal stabiliziran i konsolidiran primjenom suvremenih metoda i materijala.
U drugoj fazi radova, nakon primjene zaštitnog premaza, fragmenti keramičkih predmeta spojeni su ljepilom Mecosan u otopini acetona. Nedostajući dijelovi rekonstruirani su alabasternim gipsom, a završno bojenje izvedeno je akrilnom bojom, čime su predmeti dobili konačan izgled. Svaka faza rada pažljivo je dokumentirana fotografijama.
Brončani predmeti najprije su temeljito očišćeni, nakon čega su uronjeni u 3 %-tnu otopinu BTA (benzotriazola) u etanolu. Taj je postupak ključan za aktivnu stabilizaciju brončanih predmeta. Nakon toga je nanesen zaštitni premaz koji ih štiti od eventualnih oštećenja.
Fotoalbum
Željezni predmeti podvrgnuti su odsoljavanju i mehaničkom čišćenju. Završna faza uključivala je konsolidaciju otopinom tanina u etanolu te primjenu zaštitnog sloja Paraloida B-72 u acetonu. Tim se postupcima osigurava dugotrajna stabilnost i očuvanje željeznih artefakata.
Stakleni predmeti također su pažljivo mehanički očišćeni. Najvažnije je bilo uklanjanje obraštajnih organizama i naslaga kalcifikata, da bi predmeti bili u stanju što bližem izvornom. Kao i za predmete od bronce i željeza, cijeli proces restauracije staklenih predmeta detaljno je fotografski dokumentiran.
Provedeni konzervatorsko-restauratorski radovi na arheološkim nalazima nisu samo pridonijeli očuvanju kulturne baštine, nego su omogućili i daljnje istraživanje te bolje razumijevanje života u kasnom srednjem i novom vijeku. Radovi su izvedeni primjenom suvremenih, reverzibilnih materijala i metoda, čime je osigurano dugotrajno očuvanje tih vrijednih predmeta za buduće generacije. (MM)