Muzej grada Rovinja smješten je u povijesnoj palači Califfi, istaknutom primjeru rovinjskoga baroka iz 17. stoljeća. Godine 2019. Hrvatski restauratorski zavod proveo je povijesna, arheološka i konzervatorsko-restauratorska istraživanja (voditelj 2019. godine: Petar Puhmajer, Odjel za konzervatorsku dokumentaciju nepokretne baštine) interijera i pročelja, kojima se utvrđivala izvorna tlocrtna organizacija palače. U dvjema prostorijama drugog kata tada su bili otkriveni zidni oslici pa je program uključen u programsku djelatnost Odjela za zidno slikarstvo i mozaik, poslije Odsjeka za zidno slikarstvo i mozaik, sjedište Rijeka, Službe za odjele izvan Zagreba 3 (voditelj 2020. i 2021. godine: Toni Šaina; voditeljica od 2022.: Lara Kreš).
Konzervatorsko-restauratorska istraživanja i radovi provođeni od 2020. do 2024. godine obuhvatili su sondiranje, izradu fotografske i grafičke dokumentacije te analize pigmenata, veziva i žbuka u četiri prostorije drugog kata palače. Uklanjanje recentnih slojeva naliča sa zidnih oslika na zidovima i stropovima u prostorijama 26, 27, 28 i 29 upućivalo je na višekratne povijesne obnove u kojima je nekoliko puta izmijenjena dispozicija prostora drugoga kata palače. Promjene u prostornom konceptu bile su praćene preslikavanjem zidova i stropova. Analizom svih podataka dobivenih konzervatorsko-restauratorskim istraživanjima od 2020. do 2024. godine sistematizirani su svi stratigrafski slojevi i utvrđena kronologija njihova nastanka, koja je pokazala da su neke obnove provođene u više prostorija istovremeno ili u kratkom vremenu.
Fotoalbum
S obzirom na kompleksnost tumačenja geneze prostora i s njom povezanih stratigrafskih slojeva oslika, radi utvrđivanja stanja, valoriziranja i odluke o njihovoj prezentaciji, u dogovoru s nadležnim Konzervatorskim odjelom u Puli donesena je odluka o uklanjanju svih recentnih naliča i nekih slojeva preslika. Pri istraživanjima i uklanjanju recentnih slojeva s reprezentativnog trompe l'oeil oslika sa zidova zapadnog dijela prostorije 27, na sjevernom je zidu utvrđena naknadno zazidana prozorska niša koja je tijekom radova 2022. godine razidana. Nakon početka uklanjanja recentnih slojeva s oslika na stropovima u prostorijama 27 i 29 tijekom 2023. godine, uočena su velika oštećenja. Prijetilo je otpadanje fragmenata stropne žbuke s oslikom pa je u hitnoj intervenciji privremeno učvršćena stropna žbuka kako ne bi došlo do većega oštećivanja. Godine 2024. nastavljeno je uklanjanje recentnih slojeva s oslika na zapadnom dijelu stropa prostorije 27 (27a) i stropa prostorije 28. Planiran je nastavak uklanjanja recentnih slojeva s oslika stropa prostorije 26, kao i sa zidova u istočnom dijelu prostorije 27 (27b) te zidova u istočnom dijelu prostorije 29 (29b).
Osim detaljne fotografske dokumentacije svih faza radova, nakon uklanjanja recentnih naliča izradit će se 3D model i mjerljivi ortofoto svih zidova i stropova prostorija drugog kata palače. Na ortofoto podlogama izradit će se grafička dokumentacija zatečenog stanja s katalogom oštećenja. U nastavku izrade dokumentacije, u planu je i izrada digitalnih rekonstrukcija slikanih slojeva, povezanih s izmjenama prostorne dispozicije drugog kata palače.
Konzervatorsko-restauratorska istraživanja i radovi, nastavak sistematiziranja dokumentacije te izrada grafičke dokumentacije i digitalne rekonstrukcije različitih slikanih slojeva omogućit će detaljnije planiranje daljnjih konzervatorsko-restauratorskih radova na prezentaciji prostora i oslika drugog kata palače i njihovo nužno usklađivanje s radovima planirane sveobuhvatne obnove Muzeja. (LK)