U sklopu projekta "Mali Cetin, ruševine franjevačkog samostana" provedene su nedestruktivne metode istraživanja s ciljem lociranja franjevačkog samostana (voditeljica: dr. sc. Ana Azinović Bebek, doc., Služba za arheološku baštinu).
Nadvojvoda Ferdinand I. Habsburgovac izabran je za hrvatskoga kralja na zasjedanju hrvatskih staleža u Cetinu u prvom danu nove 1527. godine. O tome svjedoči sastavljena svečana isprava. Članovi najuglednijih hrvatskih, ali i slavonskih magnatskih obitelji te pripadnici srednjega i nižega plemstva, nakon završenog zasjedanja i donesenih odluka okupili su se u franjevačkom samostanu Pohođenja Blažene Djevice Marije u Cetinu. S okupljenim mnoštvom zapjevali su laude u čast i zahvalnost Svemogućem Bogu. Sve su svečano pratila zvona cetinskih crkava. U ispravi je jasno navedeno da je zasjedanje hrvatskih staleža održano u franjevačkom samostanu Pohođenja Blažene Djevice Marije u Cetinu. Ono što zasigurno znamo jest da se samostan nalazio u trgovištu Cetin, pri čemu je u ispravi o izboru kralja Ferdinanda I. Habsburgovca, za opis cetinskoga trgovišta (tj. podgrađa) upotrijebljen latinski termin oppidum.
Fotoalbum
Dosad je u hrvatskoj historiografiji, još 1895. godine, samo Radoslav Lopašić iznio mišljenje o lokaciji samostana. Njegovo mišljenje prihvatio je i Milan Kruhek u svojoj studiji o povijesti Cetina objavljenoj 2002. godine, međutim hrvatska arheologija nije potvrdila ni ponudila točnu lokaciju toga prevažnog samostana za hrvatsku povijest.
Tijekom siječnja, veljače i ožujka 2023. godine prof. dr. sc. Hrvoje Kekez proveo je arhivska istraživanja fondova Hrvatskoga državnog arhiva Zagreb (fondovi: Zbirka planova, Grafička zbirka, Zbirka fotografija), Sveučilišne i nacionalne knjižnice Zagreb (fondovi: Zbirka zemljovida i atlasa, Zbirka rijetkosti), Österreichische Nationalbibliothek Beč, Austrija (fondovi: Sammlung von Handschriften und alten Drucken, Bildarchiv und Grafiksammlung, Kartensammlung und Globenmuseum), Österreichisches Staatsarchiv Beč, Austrija (fondovi: Kriegsarchiv, Kartensammlung) te na temelju prikupljenih podataka predložio obuhvat prostora na kojem je moguće tražiti lokaciju franjevačkog samostana. Tvrtka Flycom Technologies d.o.o. iz Ljubljane (Slovenija) obavila je lidarsko snimanje predloženog prostora, a dobivene podatke protumačio je Miro Vuković iz tvrtke Lupercal M.T. d.o.o. iz Zagreba. Provedeno je i nekoliko rekognosciranja prostora, temeljem kojih će se sljedeće godine provesti probna arheološka istraživanja na nekoliko odabranih lokacija.