Od 3. listopada 2022. do 31. ožujka 2023. Odjel za kopnenu arheologiju Službe za arheološku baštinu Hrvatskog restauratorskog zavoda, Arheokvarner d.o.o. i Stratum d.o.o. proveli su prvu kampanju zaštitnih arheoloških istraživanja na području naselja Osor (voditelj programa: Josip Višnjić; voditeljica istraživanja: Mateja Baričević; Odjel za kopnenu arheologiju, sjedište Juršići). Istraživanja prethode radovima na sustavu odvodnje otpadnih voda i kanalizacije, s obzirom na to da je prostor predmetnih radova dio kulturno-povijesne urbane cjeline naselja Osor, upisane u Registar kulturnih dobara pod brojem Z-3081. Navedeni radovi izvode se u sklopu zaštitnih arheoloških istraživanja te arheološkoga i etnološkoga nadzora na objektu: Linijske građevine aglomeracije Nerezine. Istraživanje se provodi na osnovi ugovora s naručiteljem Vodoopskrba i odvodnja Cres Lošinj d.o.o., dok je strojni iskop izvela tvrtka GP KRK d.d. koja je i izvoditelj radova. Arheološke radove nadzire Konzervatorski odjel u Rijeci (Ministarstvo kulture i medija RH).
Osor je naselje s kontinuitetom života od prapovijesti do danas; procvat doživljava u rimsko doba. Upravo je tada to mjesto jedna od važnih točaka istočnojadranskoga plovidbenog puta, što je zasigurno pridonijelo i kozmopolitskom karakteru Osora. Važnost i slojevitost naselja kroz povijest potvrđena je dosadašnjim, ali i sadašnjim, arheološkim i geofizičkim istraživanjima.
Fotoalbum
Većina arheoloških zona nalazila se unutar gradskih zidina, dok je tek nekoliko na području s njihove vanjske strane. Najraniji slojevi grada potvrđeni su nalazima prapovijesne keramike, među kojima se ističu nalazi južnoitalske daunijske keramike s crno slikanim geometrijskim motivima, kao i nalazom željeznodobnog ukopa s prilozima (spiralne naočalaste fibule i nekoliko jantarnih perli). Najviše nepokretnih nalaza, jasne namjene, potječe iz rimskog razdoblja (1. – 3. st.). Zasigurno se ističe rimski toalet (latrinum) ubiciran u JI dijelu naselja, koji je dio većega kompleksa, vjerojatno termi. Također, unutar toga kompleksa, djelomično je očuvana podnica od opeke izrađena u tehnici opus spicatum. Još jedan kompleks, slične namjene, pronađen je u JZ dijelu naselja, uz vrt biskupskoga dvora, sa zapadne strane. Riječ je o kompleksu s grijanim prostorijama (hipokaust) i bazenima, a uz jedan kružni bazen pronađeni su in situ tubulusi, što potvrđuje da je bazen bio grijan. Dio toga kompleksa bio je i odvodni kanal (cloaca) koji je, osim uz navedene prostorije, pronađen i u kanalu otvorenom na parkingu uza zapadni bedem.
Ubiciran je i rimski forum, odnosno popločenje foruma, ispod aktualnog trga. Također je na trgu pronađen i SI dio crkve s polukružnom apsidom, dok JI podilazi pod župni ured i objekt zapadno od župnog ureda, a zasigurno je na tom mjestu postojao u vrijeme gradnje osorske katedrale u 15. stoljeću. (MB)