U sklopu suradnje Hrvatskog restauratorskog zavoda i Odjela za umjetnost i restauraciju Sveučilišta u Dubrovniku, 25. i 26. travnja 2022. godine održana je teorijsko-praktična radionica "Istraživanje umjetnina analizom mikropresjeka: primjeri iz prakse u Restauratorskom odjelu Dubrovnik Hrvatskog restauratorskog zavoda". Mara Kolić Pustić, konzervator-restaurator savjetnik, održala je nekoliko teorijskih predavanja studentima Studija konzervacije-restauracije, smjer: Drvo, kojima je prezentirala projekt opremanja laboratorija za mikropresjeke u prostorima Restauratorskog odjela Dubrovnik, mogućnosti takve laboratorijske analize, metodologiju izrade uzoraka i mikroskopiranja, interpretiranje rezultata te primjenu dobivenih rezultata na konkretnim primjerima iz prakse.
U praktičnom dijelu studentima je predstavljena oprema za izradu i proučavanje mikropresjeka, sustav dokumentiranja rezultata istraživanja i stvaranja baze podataka koja se upotpunjuje obradom svakog novog uzorka. Studenti su se okušali u brušenju i poliranju uzoraka, a potom u promatranju i proučavanju stratigrafije mikropresjeka pod mikroskopom kroz različita uvećanja pod vidljivim i UV svjetlom.
Fotoalbum
Adaptacija prostora za laboratorij u ljetnikovcu Stay, nabava opreme za mikroskopiranje i edukacija konzervatora-restauratora za rad na mikroskopu realizirani su projektom "Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija", čiji je nositelj bila Dubrovačko-neretvanska županija, a Hrvatski restauratorski zavod jedan od partnera. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj operativnim programom "Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.".