Djelatnici Odjela za podvodnu arheologiju Službe za arheološku baštinu počeli su 2021. godine s arheološkim rekognosciranjem i podvodnim istraživanjem podmorja uvale Stari Trogir (voditelj: Pavle Dugonjić).
Rekognosciranje i podvodno arheološko istraživanje provedeno je ispred ostataka rimske vile, čiji se ostaci danas nalaze na obali u dnu uvale Stari Trogir. Prema dostupnoj literaturi razvidno je da je, iako na kopnu nisu provedena opsežna arheološka istraživanja, riječ o reprezentativnoj rimskoj rezidenciji sa središnjom polukružnom strukturom (eksedrom) promjera 30 metara. U podmorju su nađeni raznovrsni i brojni arheološki nalazi koji su datirani od prapovijesti (ulomci keramičkog posuđa), preko antike (ulomci staklenog posuđa, amfora i fine keramike) do novog vijeka (ulomci engobiranog keramičkog posuđa) koji svjedoče o višetisućljetnom stanovanju na tom području. Ostaci građevnog materijala pronađenog pod vodom (zidane strukture s ostacima vezivnog materijala) pronađeni u plićaku ispred ostataka arhitekture na kopnu također svjedoče o veličini toga rimskog arhitektonskog sklopa. Topografija samog dna upućuje na gradnju na terasama, iako su zub vremena, more i ljudska ruka izbrisali temeljne stope zidova koji su se na nekim dijelovima vjerojatno pružali u more.
Fotoalbum
Osim pregleda područja ispred ostataka rimske vile, rekognosciranje je provedeno i na širem području uvale Stari Trogir, gdje je ubicirano nekoliko antičkih nalazišta.