Dioklecijanova palača u Splitu jedan je od najvažnijih kasnoantičkih spomenika u svijetu. Zbog povijesnog konteksta njezina nastanka te stanja očuvanosti i istraženosti, palača je 1979. godine uvrštena na UNESCO-ov Popis svjetske baštine.
Zapadna (Željezna) vrata Dioklecijanove palače jedna su od triju kopnenih ulaza u palaču. U srednjem vijeku postala su glavna komunikacijska os stare gradske jezgre i novoga svjetovnog središta. Danas sa starom Gradskom vijećnicom, romaničkom kulom sa satom te palačama Nakić, Karepić, Cambi i Ciprijanis čini složenu prostorno-urbanističku cjelinu Narodnoga trga (Pjace).
Arhitektonskim sklopom Zapadnih vrata obuhvaćen je njezin izvorni antički sloj (vrata s obrambenim prostorom, tj. propugnakulom) i srednjovjekovna crkva Gospe od Zvonika, koja se smjestila u nekadašnjem stražarskom hodniku. Potkraj 11. stoljeća prostor je adaptiran te je sagrađen zvonik. Crkva je nekoliko puta preoblikovana i sljedećih stoljeća, a današnji izgled dobila je u 18. stoljeću.
Hrvatski restauratorski zavod od 2013. godine provodi radove na tom arhitektonskom sklopu. Dosad je izrađena cjelovita arhitektonska snimka postojećega stanja, provedena su povijesna, arhivska i konzervatorska istraživanja te parcijalna građevinska sanacija i konzervatorsko-restauratorski radovi.
Na crkvi su provedeni radovi građevinske sanacije (izmjena krovišta, međukatne konstrukcije sakristije i kora). Na zapadnoj, sjevernoj i istočnoj strani fasade crkve, u zoni ispod oluka preventivno su zaštićene srednjovjekovne freske. U unutrašnjosti je pregledan i pohranjen pokretni inventar te su provedena cjelovita istraživanja. Tijekom tih radova valorizirani su, strapirani i pohranjeni zidni oslici splitskoga slikara Mate Menegella Rodića iz 1932. godine, s motivima hrvatske povijesti, koji će se muzejski prezentirati.
Nakon što je zvonik istražen, počela je njegova konstruktivna sanacija i konzervatorsko-restauratorski radovi na srednjovjekovnoj žbuci te je potpuno izvedena izmjena pokrova.
Na sjevernom zidu propugnakula provedeno je čišćenje i prezentiranje zazidane srednjovjekovne niše. Pronađena je kamena skulptura ruku koje drže krunu, koja je restaurirana i vraćena na izvornu poziciju. Nadalje, na obližnoj fasadi palače Cambi pronađena je antička dvostruka herma. S obzirom na činjenicu da unutar Dioklecijanove palače nije pronađeno mnogo antičkih skulptura, to je izuzetno važan nalaz za poznavanje njezina uređenja. Herma je restaurirana te će biti muzejski prezentirana.
Tijekom 2021. godine planira se dovršetak građevinske sanacije zvonika i njegova prezentacija te početak konzervatorsko-restauratorskih radova na istočnom luku propugnakula.
Cilj ovih sveobuhvatnih radova je prijeko potrebnim, minimalnim intervencijama revitalizirati sklop Zapadnih vrata i crkve Gospe od Zvonika te tako poboljšati stanje te iznimno prometne zone stare gradske jezgre.
Svi radovi su financirani sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Splita, uz potporu župe Uznesenja Blažene Djevice Marije i tvrtke Interspar d.o.o.