Stari grad Jelengrad nalazi se na Moslavačkoj gori, oko 30 km sjeveroistočno od Popovače. Izgrađen je na izduženom, jezičastom platou položenom na osi istok-zapad, znatno izdignutom od opkopa koji ga okružuje i oko kojega se i danas jasno mogu razaznati zemljani nasipi. Vanjski obrambeni zidovi Staroga grada izgrađeni su u skladu s morfologijom terena, tvoreći nepravilni, znatno izduženi pravokutnik blago izlomljenih linija. Ulaz je na istočnoj strani, a čuvala ga je pravokutna ulazna kula.
U pisanim vrelima Jelengrad se prvi put spominje tek 1444. godine, no može se pretpostaviti da je bio izgrađen i prije toga vremena. Nadalje, pretpostavlja se da su Stari grad osmanlijske postrojbe zauzele 1545. godine, no nije poznato jesu li se njime koristile.
Sustavna arheološka istraživanja Jelengrada počela su 2012. godine (voditelj Petar Sekulić, Odjel za kopnenu arheologiju – sjedište Zagreb, Služba za arheološku baštinu), a od 2014. godine provode se konzervatorsko-restauratorski građevinski radovi (voditelj Toma Prpić, Odjel za graditeljsko naslijeđe, Služba za nepokretnu baštinu). Cilj istraživanja bio je utvrđivanje geneze nastanka i razvoja starog grada te pružanje uvida u svakodnevni život središta jednoga od najvažnijih kasnosrednjovjekovnih vlastelinstava Kraljevstva.
Fotoalbum
Tijekom 2020. godine dovršeno je arheološko istraživanje (izuzev ulazne kule, čije je istraživanje planirano za 2021. godinu). Nakon izrade cjelovite snimke postojećeg stanja, parterni sloj je konzerviran metodom tamponskog zatrpavanja, čime su stvoreni uvjeti za buduće održavanje. U planu je nastavak konzervatorsko-restauratorskih građevinskih radova na vanjskim gradskim zidovima, zapadnoj kuli te na dvoetažnom objektu sa svodovima, s ciljem prezentiranja Staroga grada Jelengrada kao kultivirane ruševine. Provedbom tih radova, koje Hrvatski restauratorski zavod od početka realizira u odličnoj suradnji s Gradom Popovačom, osigurat će se njegova održiva namjena.