Rodna kuća slikara Vlahe Bukovca (današnji muzej) nalazi se u zaštićenoj kulturno-povijesnoj cjelini Cavtata. Slikarev djed, talijanski mornar Giuseppe Fagioni, kupio ju je početkom 19. stoljeća, kad se trajno nastanio u gradu.
Kuća je kamena dvokatnica jednostavnog klasicističkog pročelja. Dvije jedinice su preuređenjem potkraj 19. stoljeća spojene u cjelinu. Prije dogradnje je zidove prostorija istočne kuće, čija dispozicija prostora i danas odražava karakteristični tlocrtni raspored građanskog stanovanja 19. stoljeća, oslikao mladi Vlaho Bukovac 1872. godine nakon povratka s broda na kojem je radio kao mornar. Zidove i stropove prostorija i stubišta svih etaža kuće ukrasio je oslikom temeljenim na dvodijelnoj podjeli zidnih ploha. U parapetnim zonama su vegetabilni i zoomorfni motivi, često egzotične životinje (krokodil, mravojed, tigar, nosorog i dr.) unutar geometrijskih okvira. Gornje zone zidova pretežito su monokromne, istaknutih rubnih traka, ukrašene viticama. Na zidovima jedne od prostorija prizemlja su četiri medaljona s portretima, od kojih je jedan Bukovčev autoportret. Oslik tzv. plave sobe na prvom katu čini u donjoj zoni balustrada s pticama, koju nadvisuje niz ženskih likova u klasičnim pozama između stupova. U središtu stropa prostorije je medaljon sa ženskim likom i cvjetnim girlandama.
Fotoalbum
U 2020. godini Hrvatski restauratorski zavod (voditeljica Fani Župan, Odjel za zidno slikarstvo i mozaik, Služba za nepokretnu baštinu) provodi istraživanja povijesti uređenja (s naglaskom na zidnim oslicima) nekadašnje kuće Vlahe Bukovca. Uz pregled arhivske građe i stručne literature, obavljena su konzervatorsko-restauratorska istraživanja usmjerena na dosad neotkrivene slojeve zidnog oslika te je izrađena fotografska i grafička dokumentacija zatečenog stanja. Rezultati istraživanja, objedinjeni u završnom elaboratu s prijedlogom radova na zidnom osliku, bit će temelj za aktivnosti u 2021. godini.