U Europskoj godini kulturne baštine predstavljamo rezultate dovršene faze konzervatorsko-restauratorskih istraživanja na tzv. žitnici staroga grada Varaždina.
Voditeljica: Daria Škarpa Dubreta
Srednjovjekovna zgrada tzv. žitnice staroga grada Varaždina nalazi se u jugozapadnom dijelu platoa nekadašnjeg županskog sjedišta (castrum comiti) Varaždinske kraljevske županije. Pretpostavlja se da je sagrađena u vrijeme vladavine grofova Celjskih. Istočni se dio objekta koristio za skladištenje (Proviant Haus), dok se u zapadnom nalazila oružarnica (Zeug Haus) Varaždinskog generalata.
Hrvatski restauratorski zavod počeo je s izradom snimke postojećeg stanja tzv. žitnice 2015. godine, kad je objekt još bio korišten za pohranu fundusa Državnog arhiva Varaždin. Nakon iseljenja arhiva, omogućena su i konzervatorsko-restauratorska istraživanja, s ciljem izrade konzervatorske dokumentacije.
Fotoalbum
Konzervatorsko-restauratorska istraživanja rezultirala su ostacima brojnih povijesnih adaptacija te raznolikom, ali na žalost fragmentarno sačuvanom, slojevitošću. Najstariji utvrđeni povijesni sloj datiran je u drugu polovicu 15. stoljeća. To su uske, izdužene pravokutne strijelnice koje su, osim horizontalnog, omogućavale i kosi okomiti hitac, a sačuvane su na južnom pročelju zapadnog dijela građevine. Izvorno su bile dio južnog obrambenog zida utvrde varaždinskih župana, na kojem je pročelje oružane naknadno sagrađeno. Tijekom 16. stoljeća strijelnice su prilagođene ratovanju naprednijim vatrenim oružjem i novom obrambenom sustavu koje je osmislio Domenico d`Aglio. Više je većih građevinskih zahvata izvedeno tijekom 16. i 17. stoljeća, kad je varaždinska utvrda postala središtem obrane Slavonske krajine. Današnji je izgled rezultat preinaka s početka 18. i radikalne adaptacije iz 20. stoljeća.
Nakon dovršetka radova, bit će moguće osmisliti smjernice za obnovu tzv. žitnice, koja će, sada kao dio Gradskoga muzeja Varaždin, dobiti i novu namjenu.