U Europskoj godini kulturne baštine predstavljamo rezultate svih dosadašnjih dugogodišnjih istraživanja i radova obnove crkve sv. Jurja u Belcu.
Voditeljica: Ana Škevin Mikulandra
Crkva sv. Jurja u Belcu jedan je od rijetkih sačuvanih primjera srednjovjekovne slojevitosti sakralnog graditeljstva kontinentalne Hrvatske u kojem su objedinjeni romanički način gradnje zvonika, gotički svodovi i zidni oslici u unutrašnjosti te naknadno dograđena barokna sakristija. Pravilne je orijentacije, smještena na neznatno uzdignutom platou u sjevernom, rubnom dijelu mjesta Belec. Belečka crkva sagrađena je od kamena kao jednobrodni objekt zaključen nižim, poligonalnim svetištem te s masivnim zvonikom podignutim u osi zapadnog pročelja. Sakristija se nalazi sa sjeverne strane svetišta, a ispred južnog ulaza u brod je mali svođeni trijem. Svetište je presvođeno izvornim križno-rebrastim gotičkim svodom i rastvoreno šiljatolučnim prozorima, a brod, koji je prije imao grednik te vrlo vjerojatno i tabulat, u kasnijoj gotičkoj fazi dobio je mrežasti svod, kao i prizemlje zvonika. Arhitektonska plastika svodova oblikovana je geometrijskim, vegetabilnim i figurativnim motivima, od kojih se ističu konzole u obliku ljudskih glava. Sačuvan je i profilirani šiljatolučni okvir južnog ulaza u crkvu sa zidnim oslikom Bogorodice u luneti. Unutrašnjost crkve bila je izvorno oslikana, a danas su očuvani dijelovi zidnih slika u brodu i zaključku svetišta s prikazima Boga Oca i Bogorodice.
Fotoalbum
Temeljite konzervatorsko-restauratorske radove na crkvi počeo je T. Stahuljak 1946. godine i oni su trajali s duljim prekidima sve do danas. Od osamdesetih godina 20. stoljeća u radovima sudjeluje i Hrvatski restauratorski zavod, koji je obnovu u kontinuitetu preuzeo 2007. godine. Upravo je u Europskoj godini kulturne baštine dovršena obnova belečke crkve, prema Gjuri Szabi jedna od najzagonetnijih zagorskih sakralnih građevina.