U sklopu Europske godine kulturne baštine predstavljamo dosadašnje rezultate povijesnih istraživanja i dokumentiranja dvorca Dioš u Končanici.
Voditeljica: Borka Milković
Dvorac Dioš rijedak je primjer mađarskog ladanjskog graditeljstva sa samog početka 20. stoljeća na prostoru Hrvatske. Sagrađen je 1904. godine u duhu historicizma oplemenjenog elementima mađarskoga stila s prijeloma stoljeća, prema projektu budimpeštanskih arhitekata i profesora Ernőa Foerka i Gyule Sándyja. Dvorac je projektiran kao središte imanja i rezidencija Paule von Falkenberg, kneginje njemačke pokrajine Wittgenstein-Sayn i udovice Alajosa Tüköryja, te njihovo troje djece. Smješten na visoravni ponad ribnjaka uz rijeku Ilovu, dvorac se svojom arhitekturom skladno uklapa u prirodni šumoviti krajolik končaničkoga kraja.
Dioški dvorac je samostojeća građevina razvedenoga tlocrta s elaboriranim arhitektonskim oblikovanjem, od čega se ističe iznimno složena krovna konstrukcija. Glavni stambeni dio čini dvoetažna dvorana oko koje su na razini prizemlja smješteni dnevni, a na katu spavaći prostori. U sklopu stambenoga dijela nalazi se i dvokatna kula, a na njega se sa zapadne strane nadovezuje prizemno gospodarsko krilo. Dvorac je primjer tehnoloških dostignuća graditeljstva s početka 20. stoljeća, a svojom arhitektonskom opremom te bogatim zidnim oslicima i vitrajem u glavnoj dvorani manifestira onodobne obrtne i stilske tendencije Gesamtkunstwerka, ostvarene u jednom dahu.
Fotoalbum
Hrvatski restauratorski zavod dovršio je u Europskoj godini kulturne baštine interdisciplinarna istraživanja i izradu dokumentacije postojećeg stanja dvorca Dioš. Navedene aktivnosti provedene uobičajenom i propisanom metodom dokumentiranja kulturnog dobra, s ciljem valorizacije i definiranja smjernica za konačnu prezentaciju, neovisno o namjeni ili korisniku.