U Europskoj godini kulturne baštine predstavit će se rezultati arheoloških istraživanja te građevinske i konstruktivne sanacije na Starom gradu Jelengradu, jednom od najbolje očuvanih srednjovjekovnih starih gradova sjeverozapadne Hrvatske.
Voditelji: Petar Sekulić i Boris Mostarčić
Smješten na jugozapadnim obroncima Moslavačke gore, Stari grad Jelengrad jedan je od najbolje sačuvanih srednjovjekovnih starih gradova sjeverozapadne Hrvatske. Izgrađen na prijelazu 14. i 15. stoljeća, Jelengrad je bio jedno od središta moslavačkog posjeda obitelji Čupora Moslavačkih te poslije obitelji Erdödy. Na temelju dosadašnjih istraživanja moguće je zaključiti da je Jelengrad napušten između 1540. i 1545. godine zbog sve snažnijih napada osmanskih postrojbi na područje Moslavine.
Unatoč dobrom stanju očuvanosti, Jelengrad je dugo bio izvan fokusa znanstvenog interesa. Zahvaljujući zalaganju Povijesne udruge Moslavina te potpori Grada Popovače i Ministarstva kulture RH, Hrvatski restauratorski zavod 2012. godine počeo je s provedbom arheoloških istraživanja Starog grada Jelengrada. Uz sustavna arheološka istraživanja, od 2014. godine provode se konzervatorsko-restauratorski građevinski radovi. Dosadašnja istraživanja iznjedrila su brojne spoznaje o povijesnom razvoju Starog grada Jelengrada, a daljnjim radom uvelike će se proširiti saznanja o svakodnevnom životu u starim gradovima u kasnom srednjem i ranom novom vijeku.
Fotoalbum
Zahvaljujući izuzetnoj suradnji s Konzervatorskim odjelom u Sisku, Gradom Popovačom i Sisačko-moslavačkom županijom, počelo je sustavno upoznavanje posjetitelja s baštinom Moslavačke gore kao i s razvojem raznih aspekata kulturnog turizma kroz projekt „Putovima baštine Moslavačke gore“.
Predstavljanje rezultata arheoloških istraživanja te građevinske i konstruktivne sanacije Starog grada Jelengrada (Katoličko Selišće) održat će se u srijedu, 26. listopada 2018. godine u 10 sati u Starom gradu Jelengradu.