Barilović, Stari grad Barilović, 27. travanj 2018., 12 sati
U Europskoj godini kulturne baštine predstavit će se rezultati svih dosadašnjih radova Hrvatskog restauratorskog zavoda na istraživanju i obnovi Starog grada Barilovića. Posebna će se pozornost posvetiti arheološkim istraživanjima koja su obuhvatila prostor cijelog objekta, čime je Barilović postao jedan od rijetkih potpuno istraženih starih gradova u Hrvatskoj.
Voditeljica: dr. sc. Ana Azinović Bebek
Najvažnijima u rekonstruiranju života i građevnih faza starih gradova pokazala su se arheološka istraživanja. Vrednovanje pokretnog arheološkog materijala daje bolji uvid u svakodnevni život starih gradova, dok pravilno dokumentiranje i interpretiranje stratigrafije nalazišta omogućuje cjelovito razumijevanje arhitektonskoga razvoja i namjene prostorija. Donedavno se smatralo da je barilovićki stari grad primjer krajiške utvrde 16. stoljeća. No arheološkim istraživanjima, interpretiranjem pokretnih nalaza i odnosa građevnih struktura postalo je moguće pomaknuti datiranje njegove gradnje u 15. stoljeće te izdvojiti tri povijesna razdoblja života u Starome gradu.
Pokretni arheološki materijal iz feudalne faze Staroga grada Barilovića svjedoči o načinu života nižeg plemstva. Nalazi iz te faze najčešće su luksuzni proizvodi europskih radionica, koji potvrđuju živo i dobro organizirano trgovanje u 15. i 16. stoljeću. No pronađeni su i predmeti svakodnevne upotrebe koji su proizvod lokalnih radionica. Početkom 17. stoljeća u Stari grad smješta se posada Vojne krajine koja će na tom mjestu ostati do svojega rasformiranja 1881. godine. Promjenom osnovne funkcije, grad se arhitektonski prilagodio novoj, vojnoj namjeni. Pokretni arheološki nalazi ove faze jasno se razlikuju od nalaza one prethodne. Nakon ukidanja Vojne krajine, grad je došao pod civilnu upravu. U sačuvane se prostorije smještaju kotarska uprava i škola, dok ostali dio polako propada. Stari grad Barilović konačno je napušten nakon što su ga partizani zapalili u Drugom svjetskom ratu.
Ostaci toga grada od 1998. godine obnavljaju se radom i trudom djelatnika Hrvatskog restauratorskog zavoda. Radovi, koje financira Ministarstvo kulture RH, provode se u suradnji s nadležnim Konzervatorskim odjelom u Karlovcu i Općinom Barilović.
Fotoalbum
U 2014. godini izdana je monografija „Stari grad Barilović – 10 godina arheoloških istraživanja“ te su održane i dvije izložbe istog naslova u Arheološkom muzeju u Zagrebu i Gradskom muzeju u Karlovcu. Ove godine će se zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture RH te potpori i razumijevanju Općine Barilović dovršiti arheološka istraživanja u unutrašnjosti Starog grada, čime će se oblikovati cjelokupna slika života u njemu od prapovijesti do danas.
Fotografije s predstavljanja
Na predstavljanju arheoloških istraživanja sudjelovali su dr. sc. Tajana Pleše, ravnateljica Hrvatskog restauratorskog zavoda, g. Ivica Trgovčić, predsjednik ekološke udruge Sedra iz Barilovića, u ime Općine Barilović, g. Krešimir Raguž, konzervator arheolog u ime Konzervatorskog odjela Karlovac i dr. sc. Ana Azinović Bebek, pomoćnica ravnatelja za arheološku baštinu Zavoda.