U Europskoj godini kulturne baštine predstavljamo rezultat arheoloških istraživanja brodoloma iz 18. stoljeća u Viškoj uvali na otoku Visu.
Voditelj: Jurica Bezak
Novovjekovni brodolom otkriven je 2014. godine u Viškoj uvali na otoku Visu, južno od otočića Hosta na dubini od 50 metara. Tijekom prvog stručnog uviđaja utvrđeno je da je riječ o netaknutom tipu nalazišta s brojnim, potencijalno ugroženim, predmetima brodskog naoružanja i opreme.
Stručnjaci iz Odjela za podvodnu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda posljednjih nekoliko godina istražuju ovaj brodolom s ciljem zaštite podvodne kulturne baštine, njezine interpretacije i prezentacije. Rezultati dosadašnjih istraživanja promatrani u svjetlu dostupnih povijesnih izvora o pomorskim događanjima na otoku Visu upućuju na mogućnost datiranja brodoloma od 1805. do 1815. godine, kad su se za prevlast nad otokom sukobljavale francuska i britanska mornarica.
Fotoalbum
Ovaj, u hrvatskom podmorju rijedak, tip brodoloma izuzetno je važan zbog intaktnog stanja, stupnja očuvanosti ostataka drvene brodske konstrukcije i brojnih nalaza naoružanja i predmeta koji pripadaju brodskoj opremi. Na nalazištu je pronađen i brončani top s motivom krilatog lava, koji je 1696. godine izlio glasoviti venecijanski ljevač i balističar Sigismondo V. Alberghetti. To je prvi nalaz takvog tipa topa venecijanskog porijekla pronađenog u našem podmorju.