Ciklus edukacijskih radionica, Zagreb, HRZ, 24–29. 10. i 7–11. 11. 2011.
Hrvatski restauratorski zavod je uz financijsku potporu britanske zaklade The Headley Trust organizirao ciklus edukacijskih radionica za konzervatore-restauratore na temu „Materijali i metode za čišćenje slika i drvenih polikromiranih skulptura“.
Specijalističke tečajeve vodili su restauratori i stručnjaci iz područja prirodnih znanosti, specijalizirani za izvođenje restauratorskih istraživanja i razvijanje novih tehnika i proizvoda, a koji su najbolje upoznati sa sredstvima i uvjetima rada te s otapalima primjerenim i za zdravlje restauratora a koja su ujedno i nedestruktivna za umjetnine. Seminar je zamišljen kao interni oblik edukacije, samo za djelatnike Zavoda i to za veći broj slušača za teorijski dio i ograničeni broj sudionika za praktični dio tečaja.
Cilj seminara je educirati restauratore da koriste otapala koja su manje štetna po njihovo zdravlje od standardnih sredstava koja su često otrovna, čak i kancerogena.
Fotoalbum
Prvi dio tečaja trajao je od 24. do 29. listopada, a predavači su bili stručnjaci talijanskog instituta Opificio delle Pietre Dure iz Firence. Tečaj se sastojao od teorijskih predavanja prva tri dana tijekom kojih je Carlo Galliano Lalli, biolog, zamjenik voditelja Znanstvenog laboratorija OPD-a, obradio uvod u kemiju otapala i metode nanošenja tekućih kemijskih supstanci, iznio pregled metoda čišćenja slika bez vode, zatim vodene metode čišćenja slika, ugušćivače i nosače, te kombinirane metode čišćenja slika i drvenih polikromiranih slika.
Iduća je tri dana Oriana Sartiani, restauratorica za štafelajno slikarstvo OPD-a, održala praktičnu primjenu korištenja novih metoda uklanjanja nečistoća poput metoda bez vode koje uključuju: test topivosti, neutralna i nisko toksična otapala, bipolarna aprotonska otapala, gelirana otapala, uklanjanje i ispiranje različitih sustava te vodenih metoda, tenzoaktiva, emulzija s organskim otapalima, umjetne sline, smolnih i enzimskih sapuna, enzima i tamponskih otopina, kelata i krutih gelova.
Tečaj je održan na talijanskom jeziku uz konsekutivni prijevod na hrvatski jezik.
Drugi dio tečaja održan je od 7. do 11. studenoga, također u restauratorskoj radionici na Zmajevcu, a predavač je bio talijanski stručnjak, Paolo Cremonesi, konzervator-kemičar, jedan od osnivača skupine CESMAR7.
Tijekom seminara obrađene su glavne skupine organskih otapala, njihova fizičko-kemijska i toksikološka svojstva, kao i način interpretiranja i predviđanja snage neutralnih, dipolarnih, aprotonskih i ionizirajućih otapala, struktura, klasifikacija i način djelovanja hidrolitičkih enzima, amilaza i proteaza, zatim sredstva u gelu, primjerice Wolbersovi gelovi otapala koji djeluju površinski, te interakcija otapala i baza sa slikanim medijem.
Radni jezik seminara bio je engleski.
Na tečaju je sudjelovalo 30 djelatnika HRZ-a konzervatora-restauratora iz Odjela za drvenu polikromiranu skulpturu, Odjela za štafelajno slikarstvo, Radionice za papir i kožu, Prirodoslovnog laboratorija te vanjskih radionica.