Zagreb, Hrvatski restauratorski zavod, 27. – 29. ožujka 2019.
Hrvatski restauratorski zavod je uz potporu Ministarstva kulture RH i Veleposlanstva Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj organizirao specijalističku radionicu „Konsolidiranje polikromiranog drva: pristupi, metode i materijali“ od 27. do 29. ožujka 2019.
Radionicu su vodili renomirani konzervatori-restauratori iz Španjolske – prof. Laura Fuster-López i Voravit Roohthiva.
Laura Fuster-López profesorica je na Odjelu za konzerviranje i restauriranje kulturne baštine Politehničkog sveučilišta u Valenciji, Španjolska. Istraživački projekt „Istraživanje mehaničkih i dimenzionalnih svojstava umjetnina“ pokrenula je 2007. godine, a istoj je temi posvećen i njezin rad u svojstvu predavača na Sveučilištu te na brojnim seminarima i radionicama u Španjolskoj i inozemstvu. Laura Fuster-López članica je Vijeća Europske mreže obrazovnih ustanova u konzervatorsko-restauratorskoj djelatnosti (ENCORE) i asistentica koordinatora u radnoj skupini za obrazovanje i usavršavanje Komiteta za konzervatorsko-restauratorsku djelatnost u sklopu Međunarodnog vijeća za muzeje (ICOM-CC).
Voravit Roonthiva je konzervator-restaurator koji od 2004. aktivno surađuje s Centrom za konzerviranje i restauriranje kulturne baštine Vlade Katalonije, posebice s njegovim Odjelom za slike na drvenom nosiocu i polikromiranu drvenu skulpturu. Od 2005. do 2013. godine bio je predsjednik Društva konzervatora-restauratora Katalonije. Njegova su istraživanja fokusirana na ponašanje drva kao materijala i preventivno konzerviranje katalonskih drvenih oltara, korskih pregrada i klupa te slika na drvenom nosiocu. Surađuje također s više španjolskih muzeja (među kojima se posebno ističe suradnja s Muzejom Montserrat), a trenutačno izvodi konzervatorsko-restauratorske radove u palači Albéniz u Barceloni.
Trodnevni program radionice obuhvatio je predavanja i prezentacije o obilježjima, promjenama i procesima propadanja drvenih polikromiranih predmeta te postupcima njihovog konsolidiranja. U praktičnom dijelu radionice dvadesetak djelatnika Hrvatskog restauratorskog zavoda imao je prigodu usporediti mogućnosti primjene i učinkovitost različitih konsolidanata – sredstava kojima se ponovno uspostavlja izgubljena mehanička čvrstoća i poboljšava unutarnja kohezija različitih slojeva umjetničkog djela. Završnoga, trećeg dana radionice predstavljeni su primjeri iz prakse, problemi s kojima se konzervatori-restauratori susreću te odluke koje su donijeli na temelju procjene stanja, problema i mogućnosti.