Stručni skup, 16. 12. 2016, Restauratorski centar Ludbreg
Hrvatski restauratorski zavod organizirao je zajednički skup konzervatora i konzervatora-restauratora pod nazivom „Vježbe suodlučivanja 1. Restauriranje drvene polikromirane skulpture“, koji je održan 16. prosinca 2016. godine u Restauratorskom centru Ludbreg. Na skupu su predstavljeni konzervatorsko-restauratorski projekti koji su poslužili kao platforma za razmjenu iskustava i raspravu o jačem povezivanju stručnjaka iz Konzervatorskih odjela Ministarstva kulture i Hrvatskoga restauratorskog zavoda s ciljem unaprjeđenja suradnje na zaštiti kulturne baštine.
Predstavljeni su završni radovi te prikazana izlaganja o donošenju konačnih odluka o konzervatorsko-restauratorskim radovima, kojima su prezentirana znanja i trud koji se ulaže pri obnovi svakog pojedinačnog dobra. Naglasak je stavljen na rezultate konzervatorsko-restauratorskih radova, ali i važnost uključivanja i djelovanja lokalne zajednice u zaštiti i obnovi kulturnih dobara.
Na početku skupa dr. sc. Tajana Pleše, v. d. ravnatelja Hrvatskog restauratorskog zavoda, uputila je pozdravnu riječ, izrazivši zadovoljstvo i zahvalu na odazivu konzervatora i konzervatora-restauratora koji će svojim izlaganjima i dijalogom prokušati iznaći zajednička rješenja u pogledu očuvanja pokretnih kulturnih dobara.
Fotoalbum
Pomoćnik ministrice kulture Davor Trupković i načelnica Sektora za zaštitu kulturne baštine Ranka Saračević-Würth zahvalili su na organizaciji skupa u čijem su fokusu ključni problemi s kojima se konzervatori i restauratori svakodnevno susreću. Posebno je naglašena suradnja Konzervatorskih odjela i konzervatora-restauratora, počevši od samog planiranja rada na kulturnom dobru do sustavnog rada na sanaciji, održavanju i kontinuiranom praćenju pojedinog dobra.
Uvodno izlaganje održala je dr. sc. Ksenija Škarić, konzervatorica-restauratorica savjetnica, istaknuvši primjere iz prakse te općenite probleme u provođenju konzervatorsko-restauratorskih zahvata. Iva Koci, viša konzervatorica-restauratorica, predstavila je u svom izlaganju drvo kao nositelja polikromirane skulpture. U prvi dio vježbi predavanjima i konkretnim primjerima uključile su se konzervatorica savjetnica za pokretna kulturna dobra i zidni oslik (KO Krapina) Katarina Brkljačić Netopil predavanjem „Gorjani Sutinski, kapela sv. Jakova na Očuri), viša stručna savjetnica konzervatorica za pokretna kulturna dobra (KO Zadar) Damira Tolić predavanjem „Kada istraživanje i dijagnostika donesu odluku - demontaža“ te viša stručna savjetnica konzervatorica Vesna Pascuttini Juraga (KO Varaždin) predavanjem „Sveti Ivan na Gorici Lepoglavskoj“.
O repolikromijama i preslicima govorila je Vanesa Gjini, viša konzervatorica-restauratorica, a radove na drvenom inventaru župne crkve u Pakracu predstavila je Danela Vujanić, viša stručna savjetnica konzervatorica za nepokretna kulturna dobra (KO Požega, Ured u Pakracu). Retuš je bila tema koju je predstavio mr. umj. Anđelko Pedišić, viši konzervator-restaurator, a temu pozlate analizirala je mr. umj. Marijana Galović, viša konzervatorica-restauratorica. Oltarni retabl u crkvi sv. Mihovila u Kliševu istaknut je kao jedan od načina rješavanja problema mikroklimatskih uvjeta, o čemu je govorila mr. sc. Božena Popić-Kurtela, viša stručna savjetnica konzervatorica za pokretna kulturna dobra (KO Dubrovnik).
Nakon izlaganja o istraživanjima, rasponu radova, cjelovitim primjerima saniranja oštećenja te dinamike izvođenja radova, uslijedila je zaključna diskusija i usuglašavanje smjernica za daljnji rad u svrhu dijeljenja iskustava i uspostave dinamičnijeg dijaloga.
Izvor: Ministarstvo kulture