
Zagreb, listopad 2018.
Tekst: Helena Cavalli Ladašić, Sena Kulenović
Jezici: hrvatski, engleski
Deplijan (PDF)
Kapela sv. Vuka nad Klenovnikom kasnogotička je kamena, jednobrodna građevina s poligonalnim svetištem. Toranj na pročelju dograđen je naknadno. Kapela je smještena na hrptu brda, a prilazi joj se proštenjarskim putom uz koji su postavljene barokne kamene postaje. Taj najmlađi spomenik kasnog srednjeg vijeka sjeverozapadne Hrvatske poseban je po svojem smještaju, titularu i građevinskim obilježjima. Skladan arhitektonski sklop kapele i okolnog krajolika oblikuje iznimnu ambijentalnu vrijednost.
Vukovojska kapela jedina je u nas posvećena sv. Wolfgangu (sv. Vuku); ujedno je to najjužnija točka širenja kulta toga sveca čiji su ikonografski atributi sjekira i model crkve, kako ga i prikazuje kip na glavnom oltaru.
U kapeli se nalaze dva drvena polikromirana i pozlaćena oltara, glavni posvećen sv. Vuku (1650.) i oltar Blažene Djevice Marije uz sjeverni zid te propovjedaonica (1749.).
Prema natpisu na kartuši iz 1674. godine, znamo da su oltar Blažene Djevice Marije naručili članovi Bratovštine sv. Vuka iz obližnjeg zaseoka Pintarići, kod varaždinskog kipara Ivana Jacoba Altenbacha. Oko 1729. godine oltar je bio zamijenjen novim iz radionice varaždinskog kipara Ivana Adama Rosembergera. Od Altenbachova oltara preostao je samo kip Bogorodice s Djetetom okružene cvjetnim vijencem u središtu oltara te kartuša s natpisom. Na atici se nalazi slika Isusova krštenja, dok su na konzolama kipovi sv. Katarine i sv. Barbare. Brižljivo rezbarenu ornamentiku oltara čini lišće akanta.
Cjelovita obnova glavnog oltara sv. Vuka provedena je u Hrvatskom restauratorskom zavodu.
Glavni oltar je 2011. godine vraćen u kapelu, a 2017. godine završeni su konzervatorsko-restauratorski radovi na oltaru Blažene Djevice Marije. Na oltarima je provedena stolarska sanacija, rekonstrukcije nedostajućih dijelova, uklanjanje starih požutjelih lakova i preslika, te je rekonstruirana nedostajuća polikromija i pozlata. Primjenjivali su se reverzibilni materijali i tradicionalna tehnologija.