Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 28. 11. 2014. – 30. 1. 2015.
Znanstveno-stručni skup i izložba „Stoljeće nakon Laszowskog“ organizirani su suradnjom Hrvatskog restauratorskog zavoda, Hrvatskog državnog arhiva i Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“. Jednodnevni znanstveno-stručni skup održan je u Velikoj čitaonici Hrvatskog državnog arhiva, a izložba je otvorena istoga dana, 28. studenoga 2014., u Atriju Hrvatskog državnog arhiva.
Emilij Laszowski Szeliga (1. travnja 1868. – 28. studenoga 1949.), pripadnik hrvatske intelektualne elite na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, posvetio je život hrvatskoj prošlosti i kulturnoj baštini. Iako pravnik po struci, bio je privržen povijesnim znanostima što se očitovalo u njegovom iznimno bogatom stvaralačkom opusu od nekoliko tisuća objavljenih radova kojima je doprinio razvoju brojnih stručnih i znanstvenih polja: od povijesti i povijesti umjetnosti, arhivistike, pečatoslovlja i grboslovlja do fotografije i konzervatorstva. Takvim je interdisciplinarnim pristupom te zanesenjačkim marom i ljubavlju prema značenju i ljepoti hrvatske kulturne baštine istraživao prošlost Zagreba, Turopolja, Pokuplja, Hrvatskog zagorja, Gorskog kotara, Like i Primorja, stvorivši tako temelje povijesne topografije. Jednako je opsežno i raznovrsno bilo njegovo djelovanje u javnoj i kulturnoj djelatnosti. Kao Veliki meštar Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ potaknuo je osnivanje triju ustanova iznimno važnih za kulturni boljitak Zagreba: Knjižnicu slobodnoga i kraljevskoga glavnoga grada Zagreba (danas Knjižnice grada Zagreba), Arhiv slobodnoga i kraljevskoga glavnoga grada Zagreba (Državni arhiv u Zagrebu) te Muzej slobodnog i kraljevskoga glavnoga grada Zagreba (Muzej grada Zagreba). Ujedno je na njegov poticaj osnovano Društvo za spasavanje, prethodnica današnjeg Zavoda za hitnu medicinu.
Na izložbi su predstavljene usporedne fotografije koje je na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće svojim objektivom snimio Emilij Laszowski te one suvremene, snimljene iz istog rakursa, koje su snažno svjedočanstvo o promjenama koje su se dogodile tijekom minulog stoljeća u hrvatskom kulturnom krajoliku.
Znanstveno-stručni skup osmišljen je kako bi se stanovnici grada Zagreba upoznali s radom, djelom i životom Emilija Laszowskog. Izlaganjima znanstvenika i stručnjaka iz gradskih i državnih institucija čija je djelatnost djelomično ili pak u cijelosti zasnovana na baštini E. Laszowskog bit će cjelovito obuhvaćena sva polja njegovog djelovanja u kontekstu kulturno-povijesnih zbivanja na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.