Djelatnici Hrvatskog restauratorskog zavoda nastavili su 2022. godine s arheološkim istraživanjima Staroga grada Krčingrada na Plitvičkim jezerima (voditelj Petar Sekulić, Odjel za kopnenu arheologiju – sjedište Zagreb, Služba za arheološku baštinu). Ovogodišnji radovi, koji su rezultirali novim spoznajama o izgledu i prošlosti Krčingrada, provedeni su sredstvima JU NP Plitvička jezera.
Stari grad Krčingrad nalazi se na poluotoku između Gradinskog i Kozjačkog jezera u sklopu JU NP Plitvička jezera. Prirodno zaštićena uzvisina dodatno je utvrđena obrambenim zidom od sedrenih klesanaca te trokutastom kulom koja je branila jedini kopneni pristup gradu.
Unatoč iznimnom položaju i arhitektonskom oblikovanju, zbog nedostatka sačuvanih pisanih izvora, prošlost Krčingrada gotovo je nepoznata. No rezultatima arheoloških istraživanja i interdisciplinarnom kontekstualizacijom poznatih povijesnih podataka moguće je njegovu izgradnju na prijelazu iz 13. u 14. stoljeće povezati s moćnom obitelji knezova Babonića. Osim nadzora srednjovjekovnog trgovačkog puta koji je prolazio područjem Plitvičkih jezera, Stari grad Krčingrad bio je snažan iskaz moći jedne od najutjecajnijih plemićkih obitelji kasnosrednjovjekovne Slavonije. Posjedi knezova Babonića protezali su se na području između rijeka Krke, Save, Une i Korane, a članovi obitelji obnašali su neke od najviših dužnosti u Kraljevstvu. Pretpostavlja se da je Krčingrad napušten početkom 14. stoljeća zbog promjena političke situacije u Kraljevstvu te je prepušten postupnom propadanju. U 18. i 19. stoljeću njegovi su ostaci sustavno razgrađivani za potrebe brojnih vojnih i civilnih građevina na području vojnokrajiške slunjske graničarske pukovnije.
Rezultatima arheoloških istraživanja 2022. godine omogućeno je utvrđivanje tlocrtne dispozicije sjevernog dijela Starog grada. Osim vanjskih obrambenih zidova, tijekom ovogodišnjih istraživanja nisu utvrđeni ostaci drugih građevina. Ujedno su tijekom istraživanja pronađeni nalazi iz kasnog brončanog doba (oko 1300. do 1100. pr. n. e.), čime je potvrđen kontinuitet naseljavanja te strateški iznimno povoljne uzvisine od prapovijesti do srednjega vijeka. (PS)