Crkva sv. Julijane u Tremi nedaleko od Križevaca prvi se put spominje 1667. godine kao sjedište župe, a taj je status zadržala do 1789. godine. Predvorje s korom, pravokutna lađa te poligonalno zaključeno svetište oblikovani su u ranobaroknom stilu. Predvorje i lađa pokriveni su dvostrešnim krovom, iz kojega se na zapadnom kraju izdiže drveni zvonik.
U unutrašnjosti crkve nalazi se raskošan barokni inventar koji je u vrlo lošem stanju. Glavni oltar posvećen je sv. Julijani (1762.), a bočni oltari sv. Heleni i sv. Mariji (1748.). Propovjedaonica je nešto ranijeg datuma (oko 1730. godine) te se može pretpostaviti da je izvorno bila dio inventara župne crkve sv. Petra u Svetom Petru Čvrstecu.
U 2021. godini djelatnici Odsjeka za konzervatorsku dokumentaciju nepokretne baštine Službe za nepokretnu baštinu (voditeljica Bernarda Ratančić) i Odjela za drvenu polikromiranu skulpturu Službe za pokretnu baštinu (voditeljica Stela Grmoljez Ivanković) Hrvatskoga restauratorskog zavoda proveli su konzervatorsko-restauratorska istraživanja crkve i njezina inventara s ciljem detaljne analize stanja te izrade plana daljnjih radova. Pregledani su povijesni i arhivski podaci te su izvedena sondažna istraživanja. U unutrašnjosti crkve utvrđeni su tragovi zidnog oslika u prostoru svetišta, koji je datiran prema natpisu, pronađenom na trijumfalnom luku, u 1746. godinu.
Fotoalbum
Na južnom zidu lađe i svetišta utvrđene su pozicije starijih prozorskih otvora, dok su na sjevernom pročelju pronađene kamene gotičke spolije. Istraživanjima slojeva polikromije na pokretnom inventaru ustanovljena su dva do četiri povijesna sloja. Također je utvrđeno da je izvorni sloj polikromije na svim umjetninama sačuvan u relativno velikoj mjeri te da ga karakteriziraju koloristički bogate kombinacije marmorizacije i pozlate.
Sve spoznaje omogućit će bolje razumijevanje kontinuiteta razvoja i promjena na crkvi i njezinu inventaru, na temelju čega će biti definirana strategija budućih konzervatorsko-restauratorskih radova.