Propovjedaonice pripadaju najljepšim radovima opusa zagrebačkoga baroknog kipara Franza Antona Strauba. Među njima se kao najraskošnija ističe upravo propovjedaonica u župnoj crkvi Pohoda Marijina u Mariji Gorici, podignuta 1762. godine.
Na istaknutom mjestu ispod baldahina, dva anđela nose grb donatora, biskupa Josipa Antuna Ćolnića. Na vrhu baldahina je u glorijoli smješten Bog Otac s anđelom koji drži zemaljsku kuglu. Bočne strane ukrašene su naslikanim prizorima Zaruke Blažene Djevice Marije i San sv. Josipa prije bijega u Egipat, dok je pozadinska ploča ukrašena slikom sv. Antuna Padovanskog koju rubi raskošni zastor. Osobito je virtuozno izveden kiparsko-slikarski preplet u središnjem prikazu Propovijed dvanaestogodišnjega Isusa u hramu, sazdan od naslikanih dijelova, plitkih i visokih reljefa te pune plastike, s likovima smještenima u arhitektonskoj sceni čijoj perspektivi pridonosi vješta gradacija tonova posrebrenja. Cijela je pak propovjedaonica ukrašena bogatom rokajnom ornamentikom. Propovjedaonica u Mariji Gorici je među rijetkim baroknim crkvenim umjetninama koje nikad nisu bile repolikromirane pa je vidljiva dobro sačuvana polikromija iz 1762. godine te izvorni lak. Izuzetak čini samo anđeo s raspelom koji je obnovljen neovisno o cjelini.
Konzervatorsko-restauratorska istraživanja počela su 2018. godine međunarodnim projektom Tragom umjetnosti obitelji Straub koji je sufinancirala Europska unija iz programa Kreativna Europa. U sklopu projekta organizirana je u Restauratorskom odjelu Ludbreg međunarodna studentska radionica Interdisciplinarnom suradnjom do baze podataka umjetnina, s koje su dotada prikupljeni povijesni i tehnički podatci pripremljeni za objavu u internetskoj bazi podataka obitelji Straub. Zbog svoje vrijednosti unutar nacionalne barokne umjetnosti te očuvanih tehnoloških svojstava i materijala, propovjedaonica je uvrštena u programsku djelatnost Hrvatskog restauratorskog zavoda financiranu sredstvima Ministarstva kulture i medija RH (voditeljica Ksenija Škarić, Odjel za drvenu polikromiranu skulpturu 2 Službe za pokretnu baštinu). Cjeloviti konzervatorsko-restauratorski radovi provode se od 2019. godine na demontiranoj arhitektonskoj plastici, skulpturama, grbu i zastoru sa slikom sv. Antuna Padovanskog u radionici, dok su na arhitekturi s pripadajućim fiksnim rezbarijama radovi izvedeni in situ. Dovršetak radova planiran je za jesen 2021. godine, kad će u crkvi biti dovršen retuš oštećenja.