Predstavljanje rezultata istraživačkih radova
Župna crkva sv. Bartola (sv. Bartolomeja apostola) u Roču zaštićeno je kulturno dobro u sklopu kulturno-povijesne cjeline naselja Roč. Smještena je na najvišem platou unutar zidina Roča, a s bratovštinskom crkvom sv. Antuna opata čini jedinstven sklop. Kasnosrednjovjekovnom korpusu crkve dograđena je sakristija u 16. stoljeću s južne strane svetišta, ona sjeverna u 19. stoljeću, dok je zvonik spojen s glavnim pročeljem pri gradnji bočnih brodova u 18. stoljeću. Zidovi i strop glavnoga broda ukrašeni su 1785. godine raskošnom štukodekoracijom.
Na inicijativu Konzervatorskog odjela u Puli, zbog velikih oštećenja štukodekoracije na stropu broda, pokrenuta su opsežna istraživanja interijera crkve koja su djelatnici Odjela za štuko i Odjela za zidno slikarstvo i mozaik Hrvatskog restauratorskog zavoda počeli u travnju ove godine. Istraživanja su financirana sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Istarske županije te Grada Buzeta.
U istraživačke radove uključeno je sondiranje slojeva žbuka i naliča u svetištu i glavnom brodu crkve, kojima će se utvrditi izvorno oblikovanje te naknadne intervencije. Također će se odrediti opseg i uzroci oštećenja štukodekoracije u lađi crkve. Laboratorijskim analizama uzoraka dobit će se podaci o sastavu žbuka, veziva i pigmenata, na temelju kojih će se ustanoviti izvorna tehnologija izvedbe štukature i zidnih oslika. Uz to, izradit će se arhitektonska snimka postojećeg stanja.
Dosadašnjim istraživanjima ustanovljeno je da je štukatura u glavnom brodu crkve preličena dvama slojevima naliča kojima je izmijenjen njezin izvorni izgled, odnosno koloristička shema (štukodekoracija glavnoga broda bila je izvedena u svjetlosivom tonu s akcentima svjetloružičaste i svjetlozelene u upuštenim poljima). Konzervatorsko-restauratorskim radovima, koji će uslijediti nakon završetka istraživanja, štukatura će biti prezentirana u izvornom oblikovanju i koloritu.
Preliminarnim istraživanjima provedenim u svetištu crkve otkriveni su dosad nepoznati srednjovjekovni zidni oslici ispod slojeva kasnijih žbuka i naliča. Oslici su izvedeni u fresko tehnici u dva sloja: starijem, bijelom, s naslikanim zavjetnim križevima u crvenkastom tonu, slično kao i u susjednoj crkvi sv. Antuna opata, te kasnijem, s kvalitetno izvedenim figurativnim prizorima, arhitekturom i dekorativnim okvirima bogatoga kolorita karakterističnog za opus srednjovjekovnih istarskih fresaka. Zanimljivo je da je na nadvratniku ulaza u južnu sakristiju na fresci pronađen oslikan natpis pisan glagoljicom, a nađeno je i više grafita urezanih u površinu slikanoga sloja tijekom naknadnih stoljeća.
Preliminarne rezultate istraživanja te program obnove toga sakralnog kulturnog dobra predstavit će in situ 28. travnja 2021. godine u 14 sati ravnateljica Hrvatskog restauratorskog zavoda dr. sc. Tajana Pleše s voditeljima radova Azrom Grabčanović i Tonijem Šainom, kancelar Porečke i Pulske biskupije msgr. Sergije Jelenić, župnik Župe sv. Bartola vlč. Josip Mašina, pročelnik UO za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica te zamjenica gradonačelnika Grada Buzeta Ana Pernić.