S osjećajem neizmjerne tuge i golemoga gubitka opraštamo se od voljenog prijatelja, kolege i vrhunskog stručnjaka, arheologa Tihomira Percana (29. svibnja 1982. - 24. lipnja 2020.). Njegov nenadani prerani odlazak zatekao nas je nespremnima te ostavio zatečenima i u nevjerici.
Tihomir Percan je u Hrvatskom restauratorskom zavodu bio zaposlen od 2006. godine. Radio je na radnom mjestu višeg konzervatora arheologa na Odjelu za kopnenu arheologiju sa sjedištem u Juršićima. Kao voditelj ili važan član stručnih timova sudjelovao je na brojnim sustavnim i zaštitnim arheološkim istraživanjima te konzervatorsko-restauratorskim radovima na spomeničkoj baštini istarskoga poluotoka, ali i drugih dijelova Hrvatske. Njegov rad bio je obilježen visokom razinom stručnosti i entuzijazmom, inače svojstvenim ljudima na počecima karijere, koji njega međutim nije napuštao cijeloga radnog vijeka. Inovativnost u radu, primjena suvremenih dokumentacijskih i istraživačkih tehnika, kao i otvorenost za suradnju sa stručnjacima iz drugih komplementarnih znanstvenih područja činili su njegova istraživanja visokokvalitetnim i stručnim. Iz bogate biografije svakako vrijedi izdvojiti istraživanja Ljubićeve pećine kod Marčane, prapovijesnih gradina Sv. Križa kod Završja i Sv. Martina na Limskom kanalu, prapovijesne gradine i srednjovjekovnog utvrđenog naselja Stari Rakalj, ostataka srednjovjekovnog kaštela u Barbanu, srednjovjekovne crkve sv. Teodora, željeznodobnog nalazišta kod Berma, kasnoantičkog obrambenog sustava Claustra Alpium Iuliarum… Brojna istraživanja bila su popraćena znanstvenim i stručnim radovima koje je objavljivao u znanstvenim časopisima te poglavljima u monografskim izdanjima. Rezultate svojih istraživanja predstavljao je i na izložbama i na brojnim predavanjima na međunarodnim znanstvenim skupovima.
Njegov primarni znanstveni interes bio je vezan uz istraživanje prapovijesnih razdoblja istarskoga poluotoka, čemu je posvećivao najveći dio svojega vremena i zahvaljujući čemu je postao jedan od najeminentnijih stručnjaka na tom području. Bio je doktorand na Univerzi na Primorskem, Fakulteti za humanistične študije u Kopru s temom „Limski zaljev na prijelazu tisućljeća - problem prelaska kasnog brončanog u starije željezno doba Istre“.
Tihomirov tragični odlazak dogodio se u trenutku kad je njegova karijera dolazila do vrhunca, prekidajući uistinu brojne planove koji su trebali biti realizirani u nadolazećem razdoblju. Hrvatska arheologija i Hrvatski restauratorski zavod ostali su bez vrhunskog stručnjaka, a kolege i prijatelji bez istinski velikog i voljenog čovjeka koji nas je svojim vedrim duhom na poseban način povezivao i činio boljima.
Komemoracija za našega dragog kolegu održat će se 4. srpnja 2020. ispred crkve sv. Agneze na Starom Raklju u 18 sati.