U Europskoj godini kulturne baštine predstavljamo rezultate dosadašnjih istraživanja, ali i brojne aktivnosti u sklopu međunarodnog projekta „Claustra+ - Prekogranična destinacija kulturnog i zelenog turizma“ (OP Interreg V-A Slovenija-Hrvatska 2014.-2020.).
Voditelj: Josip Višnjić
Obrambeni sustav poznat pod nazivom Claustra Alpium Iuliarum jedan je od najvećih i najkompleksnijih spomenika kasnoantičkog razdoblja na području Republike Hrvatske. Riječ je o izuzetno prostranoj obrambenoj zoni koja se osim na području Hrvatske proteže i na teritoriju susjedne Slovenije.
Sustav je izgrađen u drugoj polovici 3. stoljeća radi obrane antičke Italije, odnosno samog središta Carstva, zbog sve veće opasnosti od prodora barbarskih naroda preko njegovih granica.
Sustav se sastojao od obrambenih zidova građenih na strateški najranjivijim zonama, nadzornih kula i utvrda koje su u najvećoj mjeri, koristeći se razvedenom geomorfologijom područja, zatvarale sve važnije prijelaze preko kojih se s istoka moglo prodrijeti prema sjeveroistočnoj Italiji. Njima se ujedno usmjeravao i kanalizirao sav promet prema glavnim, kontroliranim prometnicama.
Danas nam je poznato više od 30 km ostataka obrambenih zidova, uz koje se nalazi više od 100 obrambenih kula. Ostaci obrambenog sustava mogu se pratiti u luku dužem od 130 km, uz koji se nalaze i tri veće i četiri manje utvrde. U Hrvatskoj je glavnina obrambenih struktura bila povezana s obranom prometnice Senia – Tarsatica – Tergeste, odnosno lučkim gradom Tarsatikom, u kojoj se nalazilo i vojno zapovjedništvo južnog sektora toga obrambenog sustava.
Osnovni izvor podataka o obrambenom sustavu Claustra Alpium Iuliarum su arheološka istraživanja provedena na području Rijeke i njezine okolice. Ona su znatno pridonijela širenju dosadašnjih spoznaja o nastanku, razvoju i propasti toga antičkoga grada. Također, njima se rasvijetlila povezanost i karakter odnosa grada i pripadajućeg dijela obrambenog sustava te utjecaja koji je uključivanje do tada marginalnog antičkog naselja u prostranu obrambenu zonu od najvišeg državnog interesa imalo na njegov razvoj.