Hrvatsko-slovenski projekt „Fenomeni granice – Bela krajina i Žumberak / Fenomeni meje – Bela krajina in Žumberak“ počeo je 2018. godine. Cilj projekta jest osvješćivanje javnosti o granici i pograničnom području kao prostoru koji povezuje ljude kroz prošlost i u sadašnjosti. Osmišljen je niz aktivnosti (izložbe, kongresi i razmjene znanja) koji će promišljati o belokrajinsko-žumberačkoj granici kao širem prostoru s različitih aspekata: geografskog, arheološkog, povijesnog, historiografskog, literarnog, lingvističkog, muzikološkog, etnološkog, gospodarstvenog, sociološkog, političkog, pravnog, etičkog itd.
Partneri u projektu su Zagrebačko arhivističko društvo (Zagreb), Arheološki muzej (Zagreb), Hrvatski restauratorski zavod (Zagreb), Gradski muzej Jastrebarsko (Jastrebarsko), Belokranjski muzej Metlika (Metlika), Zgodovinski arhiv Ljubljana (Ljubljana), Oddelek za zgodovino, Filozofska fakulteta v Ljubljani (Ljubljana), Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU (Ljubljana).
U Europskoj godini kulturne baštine, u sklopu prve faze projekta, 28. rujna 2018. godine u Galeriji Kambič u Metliki bit će otvorena izložba „Tihi svjedoci vjere, baštine i raskoši“, koju su zajednički realizirali Hrvatski restauratorski zavod i Arheološki muzej u Zagrebu, dok će se od 3. do 5. listopada u prostorima Belokranjskoga muzeja Metlika održati dvodnevni znanstveni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem.
Službena stranica skupa „Fenomeni granice – Bela krajina i Žumberak / Fenomeni meje – Bela krajina in Žumberak“