U osmom broju časopisa Portal, godišnjoj znanstveno-stručnoj publikaciji Hrvatskoga restauratorskog zavoda, okupljeno je jedanaest znanstvenih tekstova posvećenih temama iz zaštite kulturne baštine. Sedam je izvornih znanstvenih radova, a četiri su pregledna rada. Deset članaka objavljeno je na hrvatskom i jedan na engleskom jeziku. Uz članke, časopisu je na CD-u priložen i katalog radova Zavoda iz 2016. godine s 248 kataloških jedinica.
Uredništvo časopisa zahvaljuje svim suradnicima, autorima tekstova i recenzentima koji su pomogli u oblikovanju i izradi ovog broja Portala te ujedno poziva zainteresirane da nove tekstove dostave najkasnije do 1. svibnja 2018. godine. Upute za pripremu tekstova preuzmite ovdje.
Radovi osmog broja raspoređeni su kronološki, prema temama koje obrađuju od srednjovjekovne do suvremene baštine. Članci obrađuju raznovrsnu građu i širok raspon tema vezanih uz povijest, teoriju i praksu zaštite, konzerviranja i restauriranja arheološke, nepokretne i pokretne baštine. Marijana Krmpotić, Andrej Janeš i Petar Sekulić predstavljaju rezultate arheoloških i povijesno-arhivskih istraživanja srednjovjekovnog gradišta, odnosno mote u međimurskom Gradišću u Turčišću. Srebrenka Bogović Zeskoski istražuje vezu između alkemije i proizvodnje pigmenata, opisane u receptima srednjovjekovnih i renesansnih slikarskih priručnika. Jadranka Baković donosi nove spoznaje o tehnologiji i povijesti obnove slika poliptiha sv. Martina Vittorea Carpaccia u Zadru, na kojima su prethodnih godina provedeni zahtjevni konzervatorsko-restauratorski radovi. Jelena Zagora predstavlja opsežnu bibliografsku studiju obojenih podloga u talijanskom slikarstvu, dopunjenu primjerima iz vlastite restauratorske prakse. Irena Pauk Sili temeljem proučavanja povijesnih planova i konzervatorskih istraživanja razjašnjava kronološki slijed građevinskog razvitka Hornwerk vojarni u osječkoj Tvrđi. Anđelko Pedišić i Bernarda Ratančić predstavljaju cjelovite konzervatorsko-restauratorske radove na vanjštini i unutrašnjosti drvene kapele sv. Martina u Starom Brodu, koji su zbog svoje izvrsnosti u 2017. godini nagrađeni nagradom Europske unije za kulturnu baštinu Europa Nostra. Anita Gamulin i Ivana Letilović opisuju konzervatorsko-restauratorska istraživanja i radove na građevini, zidnim slikama i pokretnom inventaru barokne crkve sv. Ivana u Jelsi. Lucija Vuković obrađuje slučaj devastacije i restauriranja portreta Miha Klaića iz kista Vlahe Bukovca. Marko Špikić predstavlja poslijeratno razdoblje konzervatorskog zanimanja za Senj kao urbanu cjelinu u godinama između 1945. i 1949. te planove za njegovu obnovu nakon bombardiranja u Drugom svjetskom ratu. Snješka Knežević kritički obrađuje dosad nepoznate dokumente iz 1969. godine u kojima se raspravlja o obnovi Gornjega grada u Zagrebu povezanoj s planom gradnje hotela na tzv. Vranicanijevoj poljani. Mladen Perušić donosi pregled osmišljavanja, projektiranja i gradnje, te nedavne obnove Grada mladih u Granešini, negdašnjeg Pionirskog grada.
Više pročitajte ovdje