Hrvatski restauratorski zavod iskreno se pridružuje čestitkama ravnateljici Ružici Marić i djelatnicima muzeja na tako prestižnoj nagradi koja dolazi kao priznanje njihova rada na novom stalnom postavu ostvarenom suvremenim muzeološkim pristupom, kao i brige za muzejsku zbirku tijekom teških ratnih godina.
Gradski muzej Vukovar, smješten u zgradi Velikog dvora kompleksa Eltz osnovan je 1948. godine, a gotovo potpuno uništen tijekom ratnih razaranja Vukovara 1991. godine. Nakon obnove, započete 2005. godine, stalni postav Muzeja otvoren je 2014. godine.
Ponosni što smo na posredan način bili uključeni u ostvarenje ove priče s lijepim završetkom. Obnova osam objekata u ratnim razaranjima uništenoj povijesnoj jezgri grada Vukovara povjerena je Hrvatskom je restauratorskom zavodu, kao dio jednog od najkompleksnijih programa u provedbi istraživanja, obnove i valorizacije nacionalne spomeničke baštine pod nazivom Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol. Projektom su obuhvaćeni povijesna jezgra Iloka, grad Vukovar (kompleks dvorca Eltz i povijesna jezgra grada) te arheološki lokalitet Vučedol. Cjelokupan projekt započet je 2005. godine s ciljem istraživanja, obnove i prezentacije kulturne baštine, obogaćenja kulturnoga krajolika i podizanja razine svijesti o vrijednosti prostora podunavske regije. Koordinacija svih programa projekta bila u je nadležnosti Ministarstva kulture, a u njihovoj provedbi sudjelovali su Hrvatski restauratorski zavod, Gradski muzej Vukovar, Institut za arheologiju i Muzej grada Iloka. Sredstva za projekt osigurala je Vlada Republike Hrvatske, u većem dijelu uz pomoć zajma Razvojne banke Vijeća Europe.
U nastavku donosimo kratak pregled radova na obnovi Velikog dvora kompleksa Eltz.
Fotoalbum
Radovi na građevinskoj sanaciji kompleksa Eltz, smještenog između južne obale Dunava i sjeverno od Županijske ulice obuhvatili su zgradu Velikog dvora, Paviljon za goste, dio Perivoja i tzv. Gospodarsko dvorište s četiri zgrade: Kućom vrtlara, Kolnicom, Sjemenarskom stanicom i Vodotornjem. Korisnik i dijelom vlasnik kompleksa je Gradski muzej Vukovar. Nakon potpisivanja ugovora s Ministarstvom kulture o provedbi dijela projekta Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok-Vukovar-Vučedol, godine 2005. u dijelu koji se odnosi na Kompleks Eltz, pristupilo se izradi projektne dokumentacije za obnovu i istražnim radovima kojima je ujedno raščišćen kompleks od raslinja i urušenog materijala. Građevinsko-obrtnički i restauratorski radovi započeti na zgradi Velikog dvora i Paviljonu za goste u ljeto 2008., završili su u listopadu 2011. godine. Glavni izvoditelj građevinsko-obrtničkih radova bila je tvrtka ING-GRAD d.o.o. iz Zagreba, a većinu restauratorskih radova izveli su djelatnici Hrvatskoga restauratorskog zavoda. Tvrtka Ferrum obrt za restauraciju proizvoda od metala rekonstruirala je i restaurirala većinu metalnih elemenata - povijesne ograde stubišta, velika ulazna vrata, dekorativne rešetke nad vratima kolnog prolaza, krovne kućice, nadstrešnice, prozorske rešetke, unutarnja ložišta kamina…
Uz zahtjevne i opsežne građevinsko-obrtničke radove usporedno je tekla i restauratorska obnova brojnih oštećenih i uništenih kamenih i metalnih elemenata te štuko dekoracija. Od većih zahvata na zgradi Velikog dvora izvedeni su radovi na kamenoj ogradi terase nad istočnim aneksom, kamenoj ogradi na terasi veže kolnog ulaza, na kamenim elementima središnjeg rizalita, kamenim grbovima obitelji Eltz, središnjem stubištu, kamenim okvirima vrata i prozora i kaminima. U baroknim prostorijama prizemlja restaurirana je stara žbuka, restaurirane su i rekonstruirane štuko dekoracije, te je na kraju restaurirana i rekonstruirana zidna tehnika tadelakt, odnosno štuko lustro. U Mramornoj dvorani faksimilizirana je cjelokupna dekoracija – od zidnog štuko mramora do dekorativne štukature. Restaurirana su velika intarzirana vrata i faksimilizirane intarzirane drvene zidne oplate, prozorske niše, zaklopnice te manja intarzirana vrata.
Radovi obnove na ostatku kompleksa nastavljeni su početkom 2012. godine. U Perivoju je završeno opločenje platoa između dvorišnog pročelja Velikog dvora i južne strane zatravnjenog ovala, izvedeno je novo stubište i potporni zid s faksimilom kovane ograde na istočnoj strani perivoja između zgrade Oranžerije/Malog paviljona i Kapele. Na restauriranom ostatku kamene baze, na opločenom platou Perivoja, postavljen je faksimil povijesnog kandelabra.
Na uličnoj strani gospodarskog dvorišta, restaurirana je i dijelom rekonstruirana metalna ograda ukrašena mnoštvom floralnih elemenata i motiva. Ostatak dvorišta ograđen kovano željeznom ogradom po uzoru na ogradu između Kapele i Oranžerije.
Sve radove na metalnim i limenim elementima uključujući krovne prozore opšave, kovane rešetke izvela je tvrtka Ferrum d.o.o. iz Zagreba. Zahtjevne građevinsko-obrtničke radove, konstruktivnu sanaciju, konzervaciju ruševine (Vodotoranj), uvođenje instalacija, radove unutarnjeg uređenja prema novim namjenama za postav Zbirke Bauer, restauratorskih radionica, Muzejskog caffea prema projektu Radionice arhitekture, d.o.o. iz Zagreba, izvela je tvrtka ING-GRAD d.o.o. iz Zagreba.
Radovi su završeni krajem 2014. godine, a polovinom 2015. godine predani su na korištenje Gradskom muzeju u Vukovaru.