Izložba je postavljena u novoosnovanom Svjetskom centru za izložbe i restauriranje (World Conservation and Exhibitions Centre - WCEC) Britanskog muzeja. U prvoj dvorani, uz bok mramornome kipu Afrodite (Venere) Lely iz Kraljevske zbirke, brončanoj kopiji Polikletova atleta s kopljem (Dorifor) sa Sveučilišta Ludwiga Maximiliana u Münchenu, Mironova Bacača diska i Fidijine Alegorije rijeke Ilisos s Partenona iz Britanskog muzeja postavljen je i kip Apoksiomena koji je izronjen iz podmorja otoka Lošinja 1999. i restauriran u Hrvatskom restauratorskom zavodu od 2000. do 2006. godine. Osim ovih kultnih skulptura izložba uključuje vrhunska djela u terakoti i bronci te fascinantne vaze koje otkrivaju svu kvalitetu i inventivnost grčke umjetnosti.
Petak, 10. travnja posvećen je predavanjima i razgledavanju izložbe s posebnim naglaskom upravo na kipu Apoksiomena (study day).
Izložba je otvorena do 5. srpnja 2015.
Djelatnici Hrvatskoga restauratorskog zavoda i Galerije Klovićevi dvori obavili su 10. i 11. ožujka primopredaju i montažu kipa Apoksiomena.
Fotoalbum
Kip Apoksiomena nakon izložbe nastavit će put direktno za Los Angeles, gdje se 27. srpnja otvara izložba "Snaga i patos – brončana skulptura helenističkog svijeta". Ta izložba u organizaciji Zaklade Palazzo Strozzi iz Firence, Muzeja J. Paul Getty iz Los Angelesa i Nacionalne umjetničke galerije iz Washingtona okupit će značajna umjetnička djela izrađena kako u bronci, tako i u drugim materijalima i poseban naglasak staviti na tehnike izrade brončanih kipova u doba helenizma. Za trajanja izložbe u Los Angelesu bit će održan i 19. Međunarodni kongres o antičkoj bronci (13-17. 10. 2015).
Iz kataloga izložbe:
Stoljeća inspiracije
Stoljećima su stari grci propitivali načine predstavljanja ljudskog tijela, kao predmeta ljepote i kao nositelja značenja. Znamenita umjetnička djela na izložbi sežu od apstraktne jednostavnosti prapovijesnih figurica do zapanjujućeg realizma iz vremena Aleksandra Velikog. Ta su djela nadahnjivala umjetnike stotinama godina, dajući oblik mislima i opredmećujući naše percepcije nas samih.
Povezani članci:
- British Museum: Apoksiomen u središtu pozornosti
- Konzervatorsko-restauratorski radovi na Apoksiomenu
- Hrvatski Apoksiomen/The Croatian Apoxyomenos, katalog izložbe, Arheološki muzej u Zagrebu (18. 5. – 17. 9. 2006)