Retuš – rekonstrukcija i reintergracija slikanog sloja najvažniji je postupak u završnoj fazi konzervatorsko-restauratorskih radova na oslikanim umjetninama kojim se nadoknađuju nedostajući dijelovi slikanog sloja i tako reinterpretira izvorna slikarska forma. Budući da se u Zavodu svake godine retuš provodi na više od 200 polikromiranih predmeta, promišljanje pristupa i odabira metoda usklađeno s održivim restauriranjem, izuzetno je važan segment zaštite baštine i poslovanja Hrvatskog restauratorskog zavoda.
Osnovni cilj radionice prikaz je načina donošenja odluka pri izboru metoda i materijala za retuš. Kroz teorijska izlaganja razmatrat će se mogućnosti i opravdanost intervencija s obzirom na različite stupnjeve oštećenja, poznavanje izvorne slikarske forme te buduću funkciju umjetnine. U praktičnim demonstracijama prikazat će se rad s materijalima koji omogućuju maksimalnu dugotrajnost i reverzibilnost retuša.
Stefano Scarpelli renomirani je restaurator specijaliziran za slike na platnu i drvu. Slobodni je restaurator, stalni suradnik Galerije Uffizzi, a radi i kao predavač na visokoj školi Opificia delle Pietre Dure u Firenci. O kvaliteti njegova rada govore neka od remek-djela svjetske baštine koja su mu bila povjerena na restauraciju - Giottov poliptih iz Badie, Caravaggiova Meduza i Masacciov Triptih San Giovenale. Dugogodišnji je suradnik Hrvatskoga restauratorskog zavoda, još od Domovinskoga rata kada je predvodio skupinu međunarodnih stručnjaka koji su hrvatskim restauratorima pomagali pri spašavanju i očuvanju umjetnina iz ratom zahvaćenih područja. Sudjelovao je kao savjetnik na izvođenju najzahtjevnijih radova na djelima renesansnog slikarstva u Hrvatskoj, za koje je i dobio nagradu Vicko Andrić.